اطلاعیه تعویق همایش و کنفرانس تعالی سازمانی/ شرط اول تعالی سازمانی سلامت سرمایه انسانی است
شنبه,03 اسفند, 1398

​مدعوین محترم هفدهمین همایش تعالی سازمانی و کنفرانس علمی کاربردی تعالی سازمانی
با سلام و احترام؛
به استحضار می رساند، مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی در راستای مسوولیت اجتماعی خود مبنی بر کمک به کنترل سرایت ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت خانواده بزرگ تعالی سازمانی در سراسر کشور پیرامون مسائل مرتبط با شیوع این ویروس و لزوم توجه به رعایت ایمنی و سلامت شرکت کنندگان، همچنین تاکید وزارت بهداشت مبنی بر لغو همایش ها و رویدادهای پر مخاطب، علیرغم تلاش یکساله همه ذینفعان و برنامه ریزی های صورت گرفته، مراسم اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی در روز دوشنبه ۵ اسفند و نیز کنفرانس تعالی سازمانی در روز سه شنبه ۶ اسفندماه را به زمان دیگری موکول نمود.
اعلام زمان جدید منوط به بهبود شرایط موجود خواهد بود و متعاقبا اعلام می شود.
مرکز تعالی سازمانی
سازمان مدیریت صنعتی

تعالی سقف ندارد / حضور در ارزیابی جایزۀ ملی تعالی سازمانی نشانۀ شجاعت و اشتیاق یادگیری
جمعه,27 دی, 1398

حضور فولاد مبارکه در ارزیابی جایزۀ ملی تعالی سازمانی نشانۀ شجاعت و اشتیاق یادگیری این شرکت است. 

 

 

با حضور تیم اعزامی مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی، شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان از تاریخ 9 دی به مدت 4 روز در فرایند ارزیابی جایزۀ ملی تعالی سازمانی شرکت کرد.

 

در مراسم اختتامیۀ ایــــــن ارزیابـــــی، حمیدرضاعظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، ضمن تشکر از زحمات و واکاوییهای تیم ارزیابی عنوان کرد: نکتۀ مثبت حضور در این فرایند و جایزه این است که شرکت، این شجاعت و جسارت را داشته است که سازمانی از بیرون آن را ارزیابی کند و نقاط قابلبهبود را به آن گوشزد نماید. همچنین این امر از اشتیاق به یادگیری فولاد مبارکه حکایت دارد.

وی تأکید کرد: حضور در فرایند این جایزه بههیچعنوان نباید شرکت را دچار غرور کند. باید به یاد داشته باشیم که تعالی سقف ندارد و حتی اگر مجددا جایزۀ آن را دریافت کنیم، نباید در فرایند یادگیری، بهبود و تعالی متوقف شویم.

مهندس عظیمیان با تأکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه دو جنبۀ صنعتی و اقتصادی دارد، تصریح کرد: در هر دو بخش باید با تولید دانش و ثروت به پیشرفت خود ادامه دهیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: همچنان که در قوانین نظام آفرینش آمده است، اگر بخواهیم به پله های بالاتری از تعالی و کمال دست یابیم باید تلاش بیشتری داشته باشیم از این رو در فولاد مبارکه نیز این نظام و قانون حکم فرماست و باید برای رشد فزاینده تلاش بیشتری  داشته باشیم در غیر این صورت متوقف خواهیم شد. 


بنابر این گزارش، در این مـــراسم احمد اثنیعشری، ارزیاب ارشد جایزۀ تعالی سازمانی، ضمن قدردانی از همکاری مدیران و کارشناسان شرکت فولاد مبارکه در فرایند ارزیابی، گزارش کاملی از یافتهها و اقدامات انجامشده ارائه کرد.

متعالی بودن تنها کلید راهگشای حرکت در فضای چالشی کسب و کار

در همین خصوص معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه عنوان کرد: در فضای چالشی کسبوکار و صنعت، متعالی بودن تنها کلید راهگشای حرکت در این فضاست. بیشک مدیریت و کارکنان هستند که با حضور حداکثری خود در فرایند ارزیابی و سایر فعالیتها شرکت را شاداب و رو به پیشرفت نگه میدارند.

سید مهدی نقوی با اشاره به اینکه باید با یادگیری از نقاط قابلبهبود ارائهشده در دورههای قبل بتوانیم از چالشهای پیشِرو عبور کنیم، اظهار داشت: اگر اعلام میکنیم که توسعۀ فولاد مبارکه به وسعت ایران است، باید تلاش خود را در مسیر رشد و تعالی دوچندان کنیم. باید با استفاده از آموختههای این فرایند و با عنایت به گزارشهای ارزیابان مسیر تعالی را برای سالهای پیش رو هموارتر کنیم.

وی خاطر نشان کرد:دستاوردها و یافته های فولاد مبارکه در چنین فرایندهایی راهگشای سایر شرکت هایی خواهد بود که قصد حضور در این دوره ارزیابی و جوایز را دارند.

گفتنی است شرکت فولاد مبارکه طی چند دوره حضور در فرایند این ارزیابیها به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته است. تاجاییکه در سال 91 برای اولین بار و بهعنوان تنها شرکت ایرانی توانست تندیس زرین جایزۀ ملی تعالی سازمانی را کسب کند و در سال 93 نیز این مهم را تکرار نماید.

علاوه بر این در سال 96 نیز با شرکت در ارزیابی تعالی اروپا (EFQM)، توانست بهعنوان تنها شرکت ایرانی با کسب تقدیرنامۀ پنج ستاره به سطح بینالمللی راه یابد و در سال 1397 موفق به کسب تندیس زرین جایزۀ تعالی اروپا (EFQM) شد.

طی مراسمی در سازمان مدیریت صنعتی پوستر و شعار هفدهمین همایش تعالی سازمانی رونمایی شد
دوشنبه,27 آبان, 1398

امسال با توجه به سال رونق تولید و همزمانی برگزاری همایش با روز مهندسی، محور اصلی هفدهمین همایش تعالی سازمانی، «مهندسی تعالی در سازمان‌های ایرانی» برای رونق تولید قرار داده شد.

سید علیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی و دبیر این همایش در حاشیه مراسم افتتاحیه اجماع اولیه ارزیابان شرکت های سطح تندیس هفدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: این مراسم با حضور جمعی از اعضای کمیته علمی، ارزیابان و مدیران سازمان های سرآمد کشور برگزار و از پوستر و شعار جدید هفدهمین همایش ملی تعالی سازمانی رونمایی شد.

وی با بیان اینکه الگوی تعالی سازمانی یکی از ابزارهای قوی و قدرتمند برای ارتقا و توسعه بنگاه ها به شمار می رود، افزود: این الگو با ارزیابی 9 معیار مهم در حوزه توانمندسازها و نتایج از جمله استراتژی، رهبری سازمان، کارکنان، فرآیند و محصولات و خدمات، همکاری ها و منابع و نیز نتیجه آنها در مشتریان، کارکنان، سازمان و جامعه، به یادگیری، بهبود و نوآوری کسب و کارها و سازمان‌ها کمک شایانی می کند.

شجاعی با تاکید بر اینکه امروزه شرکت ها برای قرار گرفتن در زمره بنگاه ها و سازمان های سرآمد و پیشی گرفتن از رقبا در بازار ملی و بین المللی از این الگوی جامع استفاده می کنند، اظهار داشت: چندی پیش در مراسم بین المللی که در حوزه تعالی سازمانی در کشور فنلاند برگزار شد سازمان هایی از کشورهای بلژیک، سوئیس، چین، پرتغال، انگلستان، امارات، فنلاند، فرانسه، مجارستان و ترکیه حائز رتبه برتر و کسب جایزه شدند. وی ادامه داد: امسال در ایران نیز شرکت ها و سازمان های مختلف خصوصی و غیردولتی در صنعت و خدمات با پیاده سازی الگوی تعالی سازمانی در مجموعه خود، نسبت به ارزیابی آن اقدام و با حضور در هفدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی میزان سرآمدی شرکت خود را محک می زنند. 

دبیر همایش ملی تعالی سازمانی با اشاره به گستره کاربرد این الگو در کلیه سازمان های تولیدی و خدماتی خصوصی و دولتی، گفت: جایزه ملی تعالی سازمانی در پنج بخش ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی یا غیرانتفاعی برگزار می شود. لذا علاوه بر صنایع کوچک و متوسط و بزرگ، دانشگاه ها، شهرداری ها، دستگاه های دولتی همچون وزارتخانه ها و سازمان های استانی، شرکت های دولتی همچون آب و برق می توانند در این فرآیند حضور یابند.

شجاعی به تقارن زمانی برگزاری همایش امسال با 5 اسفندماه و روز مهندسی اشاره کرد و گفت: رونق تولید از سازمان‌ها و بنگاه‌های متعالی حاصل می‌شود و زمانی می‌توانیم به رونق تولید امید داشته باشیم که سازمان‌های تولیدی و خدماتی و دستگاه های پشتیبان آنها یعنی دستگاه های دولتی و اجرایی در مسیر تعالی قرار گیرند. برای تحقق این موضوع ضروری است همه سازمان های کشورمان پیاده سازی ارزش ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی را در دستور کار خود قرار دهند و تا حصول نتیجه آن را مهندسی و مدیریت کنند. از همین رو شعار هفدهمین همایش را «مهندسی تعالی در سازمان های ایرانی» در نظر گرفتیم.

گفتنی است هفدهمین همایش ملی تعالی سازمانی 5 اسفندماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود و سازمان های سرآمد هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی معرفی می شوند. فرصت ثبت نام و ارائه اظهارنامه در سطوح تقدیر تا پایان آبان و سطح گواهی حداکثر تا آخر آذرماه امکان پذیر است.   

موضوع فرهنگ صنعتی در صنعت کشور مغفول مانده است/ لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن
یکشنبه,12 آبان, 1398

دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی با اشاره به این که موضوع فرهنگ صنعتی در صنعت کشور مغفل مانده است بر لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن تاکید کرد.

 

*** فرهنگ صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیدعلیرضا شجاعی در خصوص برگزاری همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی، اظهار داشت:

در سال گذشته پس از بررسی مباحثی که در جلسات و هم‌اندیشی‌ها مطرح شده بود به این نتیجه رسیدیم که در کشور ما موضوع فرهنگ صنعتی همچنان مغفول است و همین مشکل یکی از دلایل موفق نبودن ما در بحث توسعه صنعتی است.

وی ادامه داد: همین موضوع ما را برآن داشت تا بررسی کنیم که در زمینه ایجاد و توسعه فرهنگ صنعتی چه کاری می‌توان انجام داد.

با این هدف طرح ایجاد شورای فرهنگ صنعتی در مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی شکل گرفت و قرار شد که در آبان ماه امسال همایشی با موضوع راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی برگزار کنیم.

 

*** اهمیت فرهنگ و پیوست فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها

 

عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر اهمیت فرهنگ و پیوست فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها، اظهار داشت:

رهبری در دیدار اخیر با نخبگان تاکید فرمودند که علم اگر چنانچه با فرهنگِ درست، با مشی فکری درست همراه نباشد، خطرناک خواهد شد و مثال صنعت هسته‌ای را مطرح کردند که عده‌ای از این صنعت و علم مفید به علت فرهنگ غلط قدرت‌طلبی برای بمب هسته‌ای استفاده کردند.

وی اشاره‌ای نیز به سخنان چندی پیش وزیر صمت مبنی بر همکاری فرهنگ و صنعت و لزوم کمک فرهنگ به صنعت داشت و تاکید کرد:

چنانچه فرهنگ صنعتی، همسو با ارزش‌ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی و در راستای تعالی افراد و سازمان‌های ایرانی باشد قطعا می‌تواند زیربنای رونق تولید قرار گیرد و توسعه پایدار و سلامت را به همراه داشته باشد.

 

*** لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی

 

شجاعی با بیان اینکه تعداد کم مقالات دریافت شده حاکی از ناآشنایی متخصصین کشور در هر دو حوزه صنعت و فرهنگ با مقوله فرهنگ‌صنعتی است لذا باید تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن ارائه و جایگاه فعلی ایران از لحاظ فرهنگ صنعتی را بررسی و ترویج کنیم و سپس به راهکارهای توسعه آن بیاندیشیم، افزود:

اینکه تصور شود فرهنگ صنعتی، تنها مختص بخش صنعت است یک خطای بزرگ است و شاید همین تصور باعث مهجور ماندن فرهنگ‌صنعتی شده است درحالیکه پیش‌زمینه صنعتی در ایران بسیار قوی است و ما فرهنگ صنعتی را در ایران داریم به خصوص با توجه به فرهنگ ملی و اسلامی ما این فرهنگ وجود دارد و باید همه حوزه‌ها به آن توجه بیشتری داشته باشند.

 

*** مشارکت بیش از ۱۰ انجمن علمی و تشکل غیردولتی برای برگزاری همایش

 

دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی، گفت:

از ویژگی‌های این همایش مشارکت بیش از ۱۰ انجمن علمی و تشکل غیردولتی برای برگزاری آن با مرکز تعالی سازمانی و حمایت معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، موسسه فرهنگی اکو و دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام می‌باشد.

مدیر مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی، افزود:

امیدواریم در اولین فرصت پس از برگزاری این همایش، شورای فرهنگ صنعتی با مشارکت بخش‌های دولتی و تشکل‌های غیردولتی مرتبط تشکیل و طرح ملی توسعه فرهنگ صنعتی ایران تدوین شود تا نقش هر یک از ذی‌نفعان در این طرح مشخص گردد.

گفتنی است در این همایش، جمعی از مدیران، صاحبنظران، علاقه‌مندان و دست اندرکاران امر فرهنگ و صنعت کشور حضور داشته و سخنرانی می‌کنند.

همچنین طیف متنوعی از موضوعات مرتبط با فرهنگ صنعتی، در قالب مقالات و سخنرانی‌های تخصصی با هدف تبادل دانسته‌های علمی، کاربردی و اجرایی ارائه و تلاش می‌شود به فرهنگ صنعتی، در چهار حوزه فردی، سازمانی، ملی و حاکمیتی بپردازد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همایش ملی راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۸:۳۰، در محل مرکز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار خواهد شد.

https://sanayepress.com/1398/08/12/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA/

رشد 4 برابری متقاضیان در سطح تندیس /ارزیابی شرکت های سرآمد ایران کلید خورد
ﺳﻪشنبه,07 آبان, 1398

ثبت نام شرکت ها و سازمان های متقاضی حضور در فرآیند هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی از فروردین ماه سال جاری رسما آغاز شد و  تنها تا پایان آبان ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی از دبیرخانه اجرایی جایزه ملی تعالی سازمانی، طبق برنامه ریزی های انجام شده، شرکت های متقاضی ارزیابی در سطح تندیس در تاریخ 6 مهر ماه سال جاری اظهارنامه های خود را تحویل دبیرخانه دادند و با توجه به حساسیت و اهمیت انتخاب تیم های ارزیابی چندین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت، برنامه ریزی و تشکیل شد و طی آن تیم های ارزیابی سطح تندیس انتخاب شدند و پس از تعیین ارزیابان، هم اکنون فرآیند ارزیابی آغاز شده است.

 بنا به این گزارش، در سال جاری با توجه به تجربه موفق روش ارزیابی 94+ در سطح تقدیرنامه، تصمیم کمیته علمی جایزه ملی بر این شد تا این روش به سطح تندیس ها هم تعمیم یابد.

در طول شانزده سال اجرای جایزه ملّی، با تكیه بر تجارب كسب شده طی سال‌های گذشته، این فرصت نیز فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در كلیه بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، با دیگر سازمان‌ها به مقایسه گذاشته و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

مسوول اجرایی جایزه ملی تعالی سازمانی با بیان اینکه در سال جاری تعداد شرکت های در سطح تندیس 4 برابر رشد نسبت به سال 97 را نشان می دهد، گفت: این سازمان‌ها از حوزه های مختلف از جمله صنایع معدنی و فولاد، پتروشیمی، خدمات فنی و مهندسی، صنایع فلزی و بانک و بیمه را شامل می شود.

ارزیابی های انفرادی در سطح تندیس در حال انجام می باشد و برنامه ریزی جهت اجماع اولیه با حضور همه اعضای تیم و نمایندگان سازمان های مربوطه و پشتیبانان فرایند ارزیابی در تاریخ 21 و 22 آبان در مرکز تعالی سازمانی صورت پذیرفته است و در ادامه نیز با تهیه برنامه بازدید از محل، سایت ویزیت انجام خواهد شد.

گفتنی است، در ادامه فرایند ارزیابی های هفدهمین دوره، شرکت های سطح تقدیرنامه برای تعالی در حال آماده سازی و ارسال اظهارنامه ها به دبیرخانه جایزه هستند. لازم به ذکر است زمان ارسال اظهارنامه در سطح تقدیرنامه نیز تا 15 آبان ماه تمدید شده است. تمامی سازمان ها و واحدهای حوزه‌های ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی کشور می توانند در این فرایند حضور پیدا کنند و در مسیر تعالی سازمانی گام بردارند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه حضور و زمان بندی و هزینه حضور در فرایند جایزه در سایت Iranaward.imi.ir و یا از طریق شماره تماس 88604332 قابل ارائه می باشد.

برگزاری سمینار بازآموزی ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی موضوع: معرفی آخرین تغییرات در روش ارزیابی 94+ و تعمیم آن به سطح تندیس ها
دوشنبه,15 مهر, 1398
 • این سمینارآموزشی با هدف معرفی تغییرات روش ارزیابی 94+ و تعمیم آن به ارزیابی سطح تندیس ها در جایزه ملّی تعالی سازمانی، در تاریخ چهارشنبه 10 مهر ماه برگزار گردید و مخاطب آن ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی بودند.
 • روش ارزیابی +94  (به‌اضافه‌ی نود و چهار) با بهره‌گيري از تجارب شانزده دوره برگزاري جايزه ملّي تعالي سازماني در كشور، پیشنهادهای ارزيابان و سازمان‌هاي حاضر در جايزه طراحی شده است و تمرکز ویژه‌ای بر بازدید از محل به عنوان مهمترین بخش ارزیابی دارد.
 • تا کنون روش ارزیابی 94+ برای ارزیابی متقاضیان سطح تقدیرنامه مورد استفاده قرار می‌گرفت و بر اساس مصوبه کمیته علمی، مقرر شده است که روش تجدید نظر شده 94+ از سال جاری برای سطح تندیس ها نیز بکار گرفته شود.در  این سمینار به تبیین آخرین تغییرات و ویرایش های اعمال شده روی روش ارزیابی 94+ پرداخته شد.
 • در روش ارزیابی 94+ (در سطح تندیس) به مدت 2 سال امکان ارائه هر دو شکل اظهارنامه - شامل اظهارنامه 94+ و اظهارنامه 82 (روش قبلی) - وجود دارد. اما از سال 1400 در سطح تندیس، تنها اظهارنامه 94+ قابل پذیرش است.

چرا کسب و کارها از رونق می افتند
یکشنبه,07 مهر, 1398

مدیر تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی مطرح کرد:

چرا کسب و کارها از رونق می افتند

 

اگر کسب و کارهای نوپا به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک به تعالی سازمان خود توجه نکنند سریعتر از دیگر بنگاه‌ها از رونق می افتند.

سید علیرضا شجاعی گفت: با توجه به وضعیت فعلی فضای کسب و کار و شرایط حاکم بر بنگاه‌ها؛ در صورت بی توجهی سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی به بهره‌گیری از مدل تعالی سازمانی بی شک از مسیر رونق خارج خواهند شد و در این زمینه فعالان حوزه فناوری اطلاعات (IT)، تجارت الکترونیکی، فین‌تک، ICT، مخابراتی، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به مراتب آسیب پذیرتر هستند.

وی تاکید کرد: سازمان مدیریت صنعتی باور دارد که مسیر رونق تولید و خدمات در کشور از تعالی سازمانی می‌گذرد لذا مصمم به نهادینه کردن الگوی تعالی سازمانی در کشور است.

شجاعی با اشاره به جامعیت مدل تعالی سازمانی برای چکاپ کامل یک بنگاه، گفت: با ارزیابی سازمان بر اساس معیارهای 9 گانه و ارزشهای تعریف شده سازمان‌ها می‌توانند مسیر تعالی خود را مشخص کرده و برای طی این مسیر، از بُعد رهبری، استراتژی، فرآیندها، محصولات، خدمات، منابع و ... پروژه های بهبود تعریف و اجرا کنند.

وی ادامه داد: مرکز تعالی سازمانی برای کمک و حمایت از بنگاه ها در سال رونق تولید نشست های هم اندیشی با هدف ترویج و گسترش کاربرد مدل تعالی سازمانی در کشور در راستای ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و تجارب موفق در بخش‌های مختلفی از جمله بانک و بیمه و شهرداری‌ها برگزار کرده که در هر کدام ضمن معرفی مدل و کاربرد آن در بخش مربوطه، تجربه موفق پیاده سازی و آثار آن توسط یک یا چند سازمان سرآمد ارائه شد.

مدیر تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی گفت: هم‌اندیشی چشم‌انداز تعالي سازماني از صنایع مادر تا کسب‌وکارهای نوین با تمرکز بر صنعت فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی همراه با ارائه تجربه الگوی پیاده سازی تعالی سازمانی عصر روز دوشنبه 8 مهرماه از ساعت 14 تا 18 در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود و در آن علاوه بر بیان اهمیت بکارگیری مدل تعالی سازمانی و اثر آن بر عملکرد کسب و کارها، درس آموخته‌هاي استقرار الگوي تعالي سازمانی از شرکت فولاد مبارکه و شرکت تجارت الکترونیک ارتباط فردا در این خصوص ارائه می‌شود.

وی افزود: جايگاه و تاثير مدل تعالي سازماني در شرکت‌های فناوری اطلاعات، نکات مهمی که بنگاه‌ها و سازمان‌های حوزه ICT در تعالی سازمانی باید مورد توجه قرار دهند، ساز و کار توسعه مدل تعالی سازمانی در صنعت فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی و در نهایت رویکردهای انقلاب صنعتی چهارم و جامعه پنجم و ارتباط آن با تعالی در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

گفتنی است حضور مدیران و کارشناسان مرتبط با موضوع نشست هم اندیشی با ثبت نام قبلی از طریق شماره 88604331 رایگان است.

هم‌اندیشی تعالی سازمانی در صنعت بانک‌ها و بیمه‌ها
یکشنبه,06 مرداد, 1398

به گزارش خبرگزاری صنایع، دومین هم‌اندیشی تعالی‌سازمانی در صنعت بانک‌ها و بیمه‌ها در تاریخ ۰۶ تیر ماه ۱۳۹۸ در ساختمان شماره ۲ سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

سخنرانان این مراسم ارسلان امیری، عضو هیات عامل و معاونت مدیر عامل در امور سرمایه انسانی و طرح و برنامه بانک پاسارگاد، علیرضا شجاعی، مدیر مرکز تعالی‌سازمانی و آذر محصصی مدیر کل طرح و توسعه و مدیر تعالی بانک دی در خصوص مسائل مربوط به این حوزه سخنانی را مطرح کردند.

در این همایش در خصوص دلایل و اهداف بهره‌گیری از الگوی تعالی سازمانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت. 

در ادامه این همایش، ارسلان امیری، عضو هیأت عامل و معاونت مدیرعامل در امور سرمایه انسانی و طرح و برنامه بانک پاسارگاد در خصوص درس آموخته‌های استقرار الگوی تعالی سازمانی در بانک پاسارگاد سخنرانی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این هم‌اندیشی از ساعت ۱۴ الی ۱۸ در اتاق جلسه پویش سازمان مدیریت صنعتی با حضور مدعوین و مسئولین صنعت بانک‌ها و بیمه‌ها برگزار شد.


https://sanayepress.com/1398/05/06/%D9%87%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9/

پیاده سازی مدل تعالی سازمانی در شهرداری‌های کشور
یکشنبه,06 مرداد, 1398

سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی ابلاغیه ای به استانداری ها اعلام کرد:‌ با توجه به هماهنگی به‌عمل‌آمده با مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی و تأکید بر لزوم قرار گرفتن شهرداری‌ها در سیر تعالی و ضرورت پیاده‌سازی الگوی تعالی سازمانی در حوزه شهری باهدف اجرای خودارزیابی و شناخت نقاط قوت و زمینه‌های قابل‌بهبود خود و نیز ایجاد فضایی برای تبادل تجربیات موفق، این سازمان در راستای انجام‌وظیفه ذاتی و قانونی خود مبنی بر نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها و پشتیبانی و حمایت از فعالیت آنها با رویکرد بهبود عملکرد و تعالی سازمان در نظر دارد با استفاده از ظرفیت تخصصی مرکز مذکور، این وظیفه مهم را تا رسیدن به اهداف تعیین‌شده انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، در این ابلاغیه همچنین آمده است:  نظر به اینکه فرآیند جایزه ملی تعالی سازمانی منبعث از مدل‌های روزآمد بین‌المللی برای ارزیابی انطباق سیاست‌ها، راهبردها، فرآیندها و نتایج کلیدی حوزه‌های فعالیت شهرداری‌ها با رفتارهای مورد انتظار از سازمان‌های سرآمد و متعالی بوده و اجرای مستمر و کامل آن می‌تواند تعالی تدریجی سازمان را در ابعاد فوق‌الذکر به همراه داشته باشد و با در نظر گرفتن تائید اعتبار جایزه مذکور توسط سازمان ملی بهره‌وری ایران، ثبت‌نام شهرداری‌ها و قرار گرفتن در فرآیند ارزیابی و بهبود مستمر در مرحله نخست به‌صورت داوطلبانه به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مدیریت شهرداریها مورد توصیه و تأکید این سازمان است .
در همین راستا سازمان متبوع در نظر دارد از شهرداری‌هایی که در فرآیند جایزه ملی به‌صورت داوطلبانه شرکت نموده و موفق به اخذ گواهی تعهد به تعالی یا تقدیرنامه برای تعالی و در مراحل بالاتر اخذ تندیس‌های  بلورین، سیمین و زرّین گردند  دریکی از مناسبت‌های مرتبط با شهرداری‌ها مطابق تقویم کشور طی مراسمی ویژه تقدیر ( اعم از سازمانی و فردی ) نماید.
ضمناً برای کسب آگاهی بیشتر از فرآیند جایزه مذکور می‌توان به نشانی اینترنتی
http://excellence.imi.ir/iranaward/Pages/Home.aspx ( سازمان مدیریت صنعتی ) مراجعه نمایند.

آیا بانک ها و بیمه ها در مسیر تعالی قرار دارند؟ هم اندیشی مدیران صنعت بانک و بیمه برای تعالی سازمانی
ﺳﻪشنبه,01 مرداد, 1398

مدیران و کارشناسان بانکی و بیمه ای در سال رونق تولید در سازمان مدیریت صنعتی گردهم می آیند تا چشم انداز تعالی سازمانی در حوزه بانک و بیمه کشور را مورد بررسی قرار دهند.

سیدعلیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: با توجه به تأثیر زیاد و غیرقابل انکار حوزه بانکی و بیمه ای کشور در رونق تولید و اهمیت تعالی این بخش به لحاظ سازمانی، دومین هم اندیشی چشم انداز تعالی سازمانی در صنعت بانک و بیمه کشور روز یکشنبه 6 مرداد ماه جاری در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه سازمان ها در همه شرایط نیازمند گسترش فرهنگ تعالی هستند و این نیاز در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و به یک ضرورت تبدیل شده است، ادامه داد: استقرار مدل تعالی سازمانی ضمن توسعه مفاهیم تعالی، منجر به شناخت و تعریف پروژه های بهبود می شود و در نهایت چابک سازی، روان سازی و ارزش آفرینی برای ذینفعان را به همراه دارد که کارشناسان از آن به بهبود مستمر در سازمان یاد می کنند.

مدیر جایزه ملی تعالی سازمانی با تاکید بر اینکه باور داریم تعالی سازمانی مقدمه و بنیان دستیابی به رونق تولید است، اظهار داشت:  جایزه ملی تعالی سازمانی نماد و بستری است برای حضور هر چه فعال‌تر سازمان‌های برتر ایرانی که ضمن تبادل تجربه و یادگیری متقابل، باعث جاری شدن فرهنگ تعالی در تمام بخش‌های اقتصادی كشور می شود و در نتیجه كشور عزیزمان در مسیر تعالی به قله‌های سربلندی و افتخار دست می یابد.

شجاعی از الگوی تعالی سازمانی به عنوان رویکردی بنیادین و راهبردی برای تضمین حصول اطمینان از رشد پایدار، مستمر و متوازن بانک و بیمه نام برد و گفت: سازمان ها با بهره گیری از این مدل و شرکت در جایزه ملی تعالی سازمانی می توانند زمینه حضور خود را در عرصه رقابت جهانی فراهم کنند چون مفاهیم و معیارهای ارائه شده در مدل تعالی سازمانی، بر اساس تجربه های موفق و رویکردهای سازمان های برتر جهانی است.

وی توجه دقیق به مدیریت مبتنی بر فرآیندهای سازمانی، دیدگاه نظام مند قوی و توجه جدی به نتیجه گرایی را از جمله ویژگی های خاص الگوی تعالی سازمانی برشمرد و اظهار داشت: این امر باعث شده این مدل از عمومیت و استقبال بیشتری در سطح جهان برخوردار گردد و در زمره یکی از موثرترین و موفق ترین مدل های کاربردی سرآمدی شناخته شود. از همین رو می تواند اشتراک ها و مشابهت های فراوانی با فرهنگ و استراتژی های بانک ها و بیمه ها و رویکرد مدیریتی حاکم بر آنها داشته و تحقق اهداف آن سازمان ها را تسریع کرده و صنعت بانک و بیمه را در مسیر توسعه متوازن و اثربخش برای جامعه، مشتریان و سهامداران قرار دهد.

مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی در پایان گفت: تا کنون مقالات زیادی در زمینه بررسی و پیاده سازی مدل تعالی سازمانی در بانک ها و بیمه ها و نیز ارزیابی عملکرد شعب بانک ها و بیمه های داخلی و خارجی بر اساس این مدل توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و صاحبنظران منتشر شده است.

گفتنی است موضوعاتی همچون دلايل و اهداف بهره گيري از الگوي تعالي سازماني، جايگاه و تاثير بهره گيري از الگوي تعالي سازماني در بخش خدمات، نکات مهمی که بانک‌ها و بیمه‌ها در تعالی سازمانی باید مورد توجه قرار دهند، پروژه های بهبود در حوزه بانک و بیمه همراه با درس آموخته‌هاي استقرار الگوي تعالي سازمانی و نتایج آن در بانک پاسارگاد، دی، ملت و بیمه دی توسط مدیران عامل، کارشناسان و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی مطرح و مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این نشست هم اندیشی می‌توانند به قسمت آموزش سایت excellence.imi.ir مراجعه و یا با شماره 88604331 تماس حاصل کنند.

فصل جدید تعالی سازمانی در بانک دی آغاز شد (22 تیر 1398)
جمعه,28 تير, 1398

با برگزاری نخستین جلسه استقرار مدل تعالی سازمانی در سال 1398، فصل جدید تعالی سازمانی در بانک دی آغاز شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک دی، نخستین جلسه استقرار مدل تعالی سازمانی در سال 1398 در بانک دی برگزار شد.بر اساس این گزارش، در این جلسه که با هدف تبیین مراحل اجرایی پروژه تعالی سازمانی برگزار شد، مدیرکل طرح و توسعه بانک دی ضمن تقدیر از اهتمام مدیران ارشد بانک برای استقرار بهره وری و چرخه بهبود مستمر در بانک گفت: در سال جاری پس از دو سال تنفس؛ با حمایت مدیریت ارشد سازمان پروژه تعالی سازمانی آغاز شد و مصمم هستیم ضمن گسترش مفاهیم تعالی و پیاده سازی پروژه های بهبود، بتوانیم در جهت کسب تندیس حرکت کنیم.
وی افزود: هدف ما از این ارزیابی صرفا کسب جایزه نیست بلکه برای بهبود مستمر، روان سازی و چابک سازی بیشتر و ارزش آفرینی برای ذینفعان مسیر تعالی بانک را ادامه خواهیم داد
در ادامه این نشست مشاور بانک در امور تعالی سازمانی در خصوص نحوه ارزیابی سازمان ها برای جایزه تعالی سازمانی گفت: ارزیابان جایزه ملی تعالی سازمانی اغلب از میان مدیران و كارشناسان سازمان‌های مختلف، اعم از متقاضیان جایزه و سازمان‌هایی كه مدل تعالی سازمانی را به عنوان چارچوبی برای مدیریت سازمان خود برگزیده اند، انتخاب می شوند که این فرآیند روش بسیار مناسبی برای تبادل تجربیات موفق سازمان ها محسوب می شود.

وی افزود: حضور فعال سازمان‌ها در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی نشانگر این است كه سازمان‌های برتر ایرانی قصد دارند خود را با دیگر سازمان‌ها مقایسه كنند تا به این ترتیب گام‌های بلندتری را در مسیر تعالی برداشته و ضمن افزایش توان رقابتی، بر پایداری سازمان خود افزوده و در تحقق اهداف سازمانی به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

ایشان با اشاره به تاثیرات مثبت شرکت در جایزه تعالی تاکید کرد: در طول شانزده سال اجرای جایزه ملی تعالی سازمانی با تكیه بر تجارب كسب شده ، این فرصت فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در تمامی بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، در معرض ارزیابی گذاشته و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

وی با اشاره به لزوم گسترش فرهنگ تعالی گرایی در سازمان های ایرانی گفت: جایزه ملی تعالی سازمانی فضایی است كه با حضور هر چه فعال‌تر سازمان‌های برتر ایرانی، یادگیری سازمانی را وسعت می‌بخشد و فرهنگ تعالی سازمانی را در تمام بخش‌های اقتصادی و سازمان‌های كشورمان جاری می‌سازد و با حركت سازمان‌ها در مسیر تعالی، كشور عزیزمان به قله‌های سربلندی و افتخار دست خواهد یافت.

گفتنی است بانک دی که در سال جاری با هدف کسب تندیس بلورین در جایزه ملی تعالی سازمانی شرکت کرده است در سنوات گذشته نیز با حرکتی مستمر موفق شد در سال های 1391،1393، 1394 و 1395 گواهی تعهد به تعالی، تقدیر نامه دو ستاره، تقدیرنامه سه ستاره و تقدیرنامه چهار ستاره تعالی را از آن خود نماید.

مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار کرد:نخستین جلسه شورای راهبری هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی
دوشنبه,17 تير, 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، نخستین جلسه شورای راهبری، به عنوان بالاترین رکن هفدهمین دوره جایزه ملّی تعالی سازمانی با حضور معاونان، مدیران کل و نمایندگان برخی دستگاه ها و سازمان های اجرایی کشور و روسای برخی تشکل های علمی و تخصصی مرتبط، برگزار شد.

بنا به این گزارش، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در این جلسه ضمن بیان تاریخچه ای از فعالیت های 17 سال برگزاری جایزه و تاثیر آن اظهار داشت: در طی هفده سال اجرای جایزه ملّی، با تكیه بر تجارب كسب شده طی سال‌های گذشته، این فرصت فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در كلیه بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، با دیگر سازمان‌ها مقایسه نمایند و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

کیانی بختیاری در ادامه پیشنهاد کرد: تمامی سازمان ها در بخش های مختلف اقتصادی و عمومی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، آموزش و پرورش، شهرداری ها، ارتباطات و فناوری اطلاعات، و ...فرایند "تعالی سازمانی" را در حوزه تخصصی خود از طریق بستری که سازمان مدیریت صنعتی فراهم نموده است اجرا نمایند و رسالت ملی این سازمان نیز حمایت از این موارد است.

وی افزود: سازمان مدیریت صنعتی وظیفه خود می داند تحلیل جامعی از اطلاعات مربوط به تعالی سازمان ها را همراه با آمار دقیقی از مسیر "عارضه یابی تا بهبود" آنها و همچنین "نتایج پایداری" دیگر سازمان های حاضر در فرایند ارزیابی تعالی سازمانی را بمنظور استفاده در تصمیم گیری های کلان تهیه و به مقامات بالادست ارایه نماید.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری، بعنوان سال "رونق تولید" نامگذاری گردیده است، "تعالی سازمانی" نقش بسیار پررنگی دارد و به بنگاه ها برای دستیابی به رونق تولید کمک می کند.

کیانی بختیاری در خصوص هدف گذاری های امسال جایزه تعالی سازمانی اظهار داشت: امسال مرکز تعالی سازمانی موظف شده است در خصوص توسعه تعالی سازمانی در شرکت های دانش بنیان و موضوع  مسئولیت اجتماعی متمرکز شود همچنین در خصوص ترویج تعالی سازمانی در صندوق های بازنشستگی برای رفع مشکلات این صندوق ها اقدام نماید.

وی در خصوص دیگر هدف گذاری  جایزه تعالی سازمانی افزود: امسال مدل تعالی بنگاه های کوچک و متوسط با همکاری مراکز معتبر اروپایی بویژه آلمان، طراحی و ارائه می شود.

در این جلسه محمد صالح اولیاء معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو، مهدی نوید ادهم معاون وزیر و دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، حمید اشتری، معاون سازمان ملی استاندارد ایران و چند تن از مدیران کل وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به همراه نمایندگانی از وزارت نفت و دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند.

بازتاب خبری :


http://www.eghtesadkara.com/news

روزنامه اقتصادی صبح ایران شرقتوسط سازمان مدیریت صنعتی؛ کتاب الگوی تعالی سازمانی به چاپ پنجم رسید
یکشنبه,09 تير, 1398

کتاب "الگوی تعالی سازمانی" که به همت مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی تدوین شده، معرفی‌کننده معیارها و مشخصه‌های سازمان سرآمد در کشورمان است. این الگو با درنظرگرفتن اسناد بالادستی کشور و مقتضیات فضای کسب‌و‌کار کشور در تدوین ارزش‌ها و مفاهیم بنیادین، حاصل بهره گیری از تجارب دوره های متعدد برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی در کشور بوده و بر اساس بازخورد نظرات و پیشنهادهای ارکان، ارزیابان و سازمان‌های متقاضی جایزه ملّی تعالی سازمانی، ویرایش‌های قبلی الگوی تعالی سازمانی و مدل‌های معتبر ملّی و بین‌المللی تدوین شده است.

الگوی تعالی سازمانی می‌تواند کمک موثری برای مدیران سازمان‌ها، کارشناسان، مدرسان و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی باشد تا حرکت سازمان‌های کشورمان را در مسیر تعالی تسهیل کنند.

این مجموعه که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته به چاپ پنجم رسید و در همان روزهای نخست قریب 300 نسخه آن فروش رفت.

مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی به‌عنوان متولی اجرای جایزه ملّی تعالی سازمانی با انتشار اینگونه کتاب ها  تلاش‌ دارد به توسعه ظرفیت مدیریت سازمان‌ها و ارتقاء سطح توانمندی و رقابت‌پذیری آنها و در نتیجه نهادینه کردن تعالی سازمانی در کشور کمک نماید.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن 02188604332 تماس بگیرند یا به نشانی خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر، خیابان نهم، سازمان مدیریت صنعتی (ساختمان شماره 2)، مرکز تعالی سازمانی مراجعه کنند.

شهرداری‌های کشور برای تعالی سازمان‌های خود گردهم می‌آیند / حوزه مدیریت شهری در مسیر تعالی قرار می‌گیرد
یکشنبه,02 تير, 1398

نشست هم اندیشی تعالی سازمانی در بخش خدمات با تمرکز بر حوزه مدیریت شهری و شهرداری‌ها سه شنبه 28 خرداد به میزبانی مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود.

سیدعلیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: این مرکز مصمم به نهادینه کردن الگوی تعالی سازمانی در کشور است چون باور دارد که مسیر رونق تولید و خدمات در کشور از تعالی سازمانی می‌گذرد.

وی با اشاره به برنامه‌های آتی مرکز تعالی سازمانی، اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی فضای کسب و کار و وضعیت بنگاه‌ها، یقین داریم سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی با بهره‌گیری از مدل تعالی سازمانی می‌توانند شرایط فعلی را پشت سر گذاشته و در مسیر رونق قرار گیرند.

شجاعی با بیان اینکه الگوی تعالی سازمانی یک مدل جامع است که با ارزشهای تعریف شده و معیارهایی که در نظر گرفته یک چکاپ کاملی از بنگاه بعمل می‌آورد و سازمان‌ها با استفاده از آن می‌توانند پروژه های بهبود تعریف کرده و مسیر تعالی را بپیمایند، افزود: از این مدل برای ارزیابی جامع سازمان‌ها از بُعد رهبری، استراتژی، فرآیندها، محصولات، خدمات، منابع و ... می‌توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: امسال چندین نشست هم اندیشی با هدف ترویج و گسترش کاربرد مدل تعالی سازمانی در کشور در راستای ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و تجارب موفق در بخش‌های مختلفی از جمله ساخت و تولید، خدمات، آموزش، سلامت برگزار می‌شود و در هر کدام ضمن معرفی مدل و کاربرد آن در بخش مربوطه، تجربه موفق پیاده سازی و آثار آن توسط یک یا چند سازمان ارائه می‌شود.

مدیر مرکز تعالی سازمانی در خصوص هم اندیشی تعالی سازمانی در بخش خدمات با تمرکز بر حوزه شهری نیز گفت: این نشست عصر روز سه شنبه 28 خرداد به میزبانی این مرکز و با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و شهرداری اصفهان برگزار می‌شود و در آن علاوه بر بیان اهمیت بکارگیری مدل تعالی سازمانی در شهرداری‌ها و اثر آن بر عملکرد این بخش خدماتی، تجربه هایی از شهرداری اصفهان و شهرداری تهران در این خصوص ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: در این هم اندیشی معاونان برنامه ریزی شهرداری‌های مرکز استان‌ها به همراه برخی مدیران و کارشناسان از شهرداری‌های سراسر کشور حضور خواهند داشت.

شجاعی در پایان ابراز امیدواری کرد با برگزاری اینگونه هم اندیشی‌ها و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال‌های پیش‌رو شاهد ارتقای خدمات شهرداری‌ها به مردم و متعالی شدن این سازمان‌ها باشیم.

گفتنی است موضوعاتی همچون ویژگی‌های خاص بخش خدمات عمومی، دلایل و اهداف بهره‌گیری از الگوی تعالی سازمانی و جایگاه و تاثیر آن در خدمات عمومی، درس آموخته‌های استقرار الگوی تعالی سازمانی در شهرداری اصفهان، درس آموخته‌‌های تعالی منابع انسانی در شهرداری تهران و پروژه‌های بهبود در حوزه مدیریت شهری از جمله محورهایی است که توسط مدیران و کارشناسان حوزه شهری و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این نشست هم اندیشی می‌توانند با شماره 88604331 تماس حاصل کنند.

تدوین اظهارنامه برای سطح تندیس‌ها بر اساس روش 94+
یکشنبه,19 خرداد, 1398

بر اساس تجربیات کسب شده از اجرای جایزه ملّی تعالی سازمانی طی سالهای گذشته، و با توجه به دیدگاه‌ها و نظرات ارزیابان و سازمان‌های شرکت کننده در فرایند ارزیابی جایزه ملّی، روش جدیدی برای تدوین اظهارنامه، از سال 1394 به سازمان‌های متقاضی جایزه ملّی معرفی شده و از همان سال تحت عنوان روش 94+ برای سطح تقدیرنامه به اجرا گذاشته شده است.

با توجه به مزیّت‌هایی که روش 94+ در مقایسه با روش 82  در بر دارد، و با در نظر گرفتن استقبال سازمان‌های متقاضی برای بهره‌گیری از این روش برای سطح تندیس‌ها، موضوع تعمیم روش 94+ برای تدوین اظهارنامه سطح تندیس‌ها طی جلساتی در کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی مطرح و به بحث گذاشته شد و نتیجه آن جهت اجرا به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

 1. از آنجا که روش 94+ در تدوین اظهارنامه دارای مزایایی از قبیل سادگی و سرعت در تدوین، شفافیّت، تمرکز صریح بر عناصر منطق ارزیابی، سهولت در ایجاد درک مشترک از نیازها و انتظارات ذینفعان و تسهیل در حصول اطمینان از اجرای مؤثر استراتژ‌ی‌ها می‌باشد، و همچنین با توجه به تجربیات کسب شده از اجرای این روش در سطح تقدیرنامه برای تعالی، لذا بکارگیری و تعمیم آن به سطح تندیس‌ها می‌تواند حضور مؤثر‌تر سازمان‌ها در فرایند جایزه ملّی را تسهیل نموده و امکان انجام ارزیابی‌های مفیدتر و با اثربخشی بیشتری را توسط ارزیابان جایزه ملّی برای سازمان‌ها فراهم سازد.
 2. سازمان‌های متقاضی سطح تندیس در سال‌های 98 و 99 می‌توانند به یکی از دو روش 82 یا 94+ اظهارنامه خود را تدوین و به دبیرخانه جایزه ملّی ارائه نمایند و برای سال‌های بعد از آن کلیّه اظهارنامه‌ها باید بر اساس روش 94+ تدوین و ارائه گردد.
 3. اظهارنامۀ سازمان‌های متقاضی سطح تندیس که به روش 94+ تدوین می‌شود، حداکثر دارای 75 صفحه است که از سه بخش به شرح زیر تشکیل می‌گردد:

  الف) اطلاعات کلیدی این بخش که حداکثر در 15 صفحه تدوین می‌شود، در برگیرندۀ اهداف استراتژیک، تشریح فضای سازمان و فعالیّت‌های آن، چالش‌های استراتژیک، محیط رقابتی، ارتباط با ذینفعان و نظام‌های مدیریتی سازمان است.

  ب) توانمندسازها- این بخش که حداکثر در 35 صفحه تنظیم می‌شود، رویکردهای کلیدی سازمان را که به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک بکار گرفته می‌شوند، در قالب جداول معرفی و ارائه می‌کند.

  ج) نتایج- بخش نتایج که حداکثر در 30 صفحه و در قالب نمودار ارائه می‌شود، به مهم‌ترین نتایج بدست آمده از اجرای رویکردهای سازمان و نحوۀ بهبود نتایج و پیشرفت مؤثر آنها در راستای اهداف استراتژیک سازمان می‌پردازد.

   

  توجه: مجموع صفحات تنظیم شده برای سه بخش فوق نباید از 75 صفحه بیشتر شود، لذا سازمان‌ها می‌توانند ضمن رعایت حداکثرهای تعیین شده، تعداد صفحات مربوط به هر بخش را متناسب با حجم اطلاعات مرتبط تنظیم نمایند.

   
 4. الگوی تعالی سازمانی، چهارچوب جامعی است که می‌تواند به ساختار کلّی اظهارنامه شکل بدهد، امّا سازمان‌ها باید توجه داشته باشند که بکارگیری الگوی تعالی سازمانی برای تدوین اظهارنامه براساس روش 94+ نباید باعث شود که از اهمیت تمرکز بر محورهای استراتژیک سازمان و تبیین جهت گیری‌ها و برنامه های استراتژیک کاسته شود. متقاضیان سطح تندیس‌ها، ضمن توجه به موضوعاتی که از اهمیّت بیشتری برخوردارند، باید بهترین تجارب خود را نیز که توسط دیگر سازمان‌ها قابل الگوبرداری است، معرفی نمایند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش 94+ ، به کتاب "گزارش تعالی، راهنمای تدوین اظهارنامه تعالی سازمانی بر اساس دو روش 82 و 94+" مراجعه، یا در دوره‌های آموزشی که برای همین منظور توسط مرکز تعالی سازمانی برگزار می‌شود، شرکت فرمایند.

نخستین دوره آنلاین آشنایی با الگوی تعالی سازمانی برگزار می شود
شنبه,11 خرداد, 1398

مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی از برگزاری نخستین دوره آموزشی آشنایی با الگوی تعالی سازمانی بصورت مجازی و آنلاین با هدف کمک به رونق تولید بنگاه های ایرانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، سید علیرضا شجاعی گفت: سازمان مديريت صنعتی با پشتوانه بيش از پنجاه سال حضور موثر در فضای اقتصادی و اجتماعی كشور ماموريت خود را كمك به توسعه ظرفيت مديريت و تحول و بهسازی سازمان ها و دستيابی به اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور قرار داده است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید، افزود: گام نخست رونق تولید قرار داشتن بنگاه ها در مسیر تعالی است. از همین رو مرکز تعالی سازمانی در برنامه های امسال خود، کمک به بهبود سیستم‌ها و روش‌های مدیریت سازمان‌های دولتی و خصوصی را در دستور کار خود قرار داده و هدفگذاری کرده است.

شجاعی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور ضروری است مدیران سازمان ها دانش نظری و مهارت های خود را توسعه دهند، اظهار داشت: این دوره آموزشی با هدف کسب نگرشی نوین در استفاده از مدل تعالی برای برنامه ریزی در جهت ارتقای سازمان برای افراد و سازمان هایی که با مدل تعالی سازمانی آشنایی کافی ندارند طراحی شده است و تلاش می کند تا به این پرسش پاسخ دهد که چگونه با الگوی تعالی سازمانی، بنگاه می تواند مسیر رشد خود را ترسیم کند.

وی ادامه داد: مرکز تعالی سازمانی این فرصت را ایجاد کرده تا افراد و سازمان های مختلف در نقاط مختلف کشور بتوانند بدون حضور فیزیکی و در محلی که هستند از این آموزش استفاده کرده و با مباحث تعالی سازمانی آشنا شوند.

این مدرس دانشگاه ابراز امیدواری کرد تداوم اینگونه فعالیت ها و بهره مندی موثر و گسترده سازمان ها و بنگاه های سراسر کشور بتواند در رونق تولید نقشی به سزا ایفا کند. 

گفتنی است در این دوره که به صورت مجازی و آنلاین طی 19 و 20 خردادماه جاری برگزار می شود به مباحثی از جمله اینکه  مدل تعالی سازمانی چیست و چرا به آن نیاز داریم؛ چگونه براساس مدل تعالی سازمانی، سازمان خود را در مسیر تعالی قرار دهیم؛ چگونه حوزه های رشد و ارتقای سازمان خود را با منطق ارزیابی رادار  شناسایی کنیم و فرآیند جایزه ملی تعالی سازمانی چگونه به رشد فردی، سازمانی و ملّی ما کمک می کند، می پردازد. علاقمندان با مراجعه به سامانه آموزشهای مجازی و از راه دور سازمان مدیریت صنعتی به نشانی https://lms.imi.ir می توانند در این دوره شرکت کنند.


ماهنامه تدبیر با موضوع محوری ”تعالی سازمانی" منتشر شد.
چهارشنبه,25 ارديبهشت, 1398

در بخشی از این شماره، به موضوع شانزدهمین همایش تعالی سازمانی یعنی رهبری سازمانی برای تعالی در محیط ناپایدار پرداخته است. از جمله عناوین شماره 311 تدبیر عبارتند از:

 • پایداری در فضای مدل تعالی رمز موفقیت شرکت هاست
 • پیشرفت شرکت ها با مدل تعالی در شرایط بحرانی امکان پذیر خواهد بود
 • مدل تعالی، نگاهی نظام‌مند در پیشرفت کسب و کار شرکت ها
 • مدل تعالی، راهی کارگشا در کسب و کار ایران
 • الگوی تعالی برای هر سازمانی با سازمان دیگر متفاوت است
 • رهبران در تعالی سازمان‌ها نقشی اساسی ایفا می کنند
 • تعامل با ذی‌نفعان از وظایف رهبران سازمان در شرایط بحرانی است
 • رهبران باید تلاش کنند دائما برای کارکنان انگیزه ایجاد کنند
 • تصمیم گیری سازمانی در شرایط پرریسک و بحرانی
 • ریسک های بکارگیری الگوی تعالی سازمانی

گفتنی است ماهنامه تدبیر به صاحب امتیازی سازمان مدیریت صنعتی و سردبیری سیدعلیرضا شجاعی منتشر می شود.

برگزاری کارگاه سطح دو پرورش متخصص تعالی سازمانی
شنبه,21 ارديبهشت, 1398

همزمان با دومین ماه سال 98 کارگاه آموزشی سطح دو پرورش متخصص تعالی سازمانی در 11 و 12 اردیبهشت ماه در مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

در این کارگاه دو روزه با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان از بخش های مختلف خصوصی و دولتی ضمن مرور اجمالی معیارهای الگوی تعالی سازمانی و فرایند ارزیابی تعالی سازمانی، منطق ارزیابی و نحوه امتیازدهی تشریح و به نحوه تدوین اظهارنامه تعالی به دو روش 82 و 94+ پرداخته شد.

یادآور می شود دوره های پرورش متخصص تعالی سازمانی در سه سطح برگزار می شود که هدف از سطح دو، آشنایی با نحوه ارزیابی و پرورش متخصصانی است که بتوانند در حوزه‌های تعالی سازمانی و کیفیت به فعالیت بپردازند و لذا باید با شرایط و نحوه تدوین اظهارنامه تعالی سازمانی و گزارش‌های مدیریتی بر اساس الگوی تعالی سازمانی آشنا باشند. فراگیران پس از گذراندن موفق دوره آموزشی گواهینامه حرفه ای تعالی سازمانی از مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی دریافت می کنند.

OEC98-003.jpg    
کارگاه آموزشی پرورش متخصص تعالی سازمانی سطح یک برگزار شد
شنبه,21 ارديبهشت, 1398

کارگاه آموزشی سطح یک پرورش متخصص تعالی سازمانی در 4 و 5 اردیبهشت ماه توسط مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

در این کارگاه دو روزه که جمعی از مدیران و کارشناسان از بخش های مختلف دولتی و خصوصی حضور داشتند مباحثی در خصوص ارزش ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی، معیارهای الگوی تعالی سازمانی، کلیاتی از خودارزیابی و منطق ارزیابی برای فراگیران تشریح شد که همراه با کارگروهی بود.

یادآور می شود دوره های پرورش متخصص تعالی سازمانی در سه سطح برگزار می شود که هدف از سطح یک، آشنایی شرکت کنندگان با الگوی تعالی سازمانی و کلیاتی از خودارزیابی است. فراگیران پس از گذراندن موفق دوره آموزشی گواهینامه حرفه ای تعالی سازمانی از مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی دریافت می کنند.

OEC98-001.jpg    
فرآیند ثبت نام در هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی کلید خورد
جمعه,30 فروردین, 1398

ثبت نام شرکت ها و سازمانهای متقاضی حضور در فرآیند هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی از 20 فروردین ماه 98 رسما آغاز شد و تا پایان خرداد ماه جاری شامل تخفیف و  با همان شرایط سال گذشته ادامه می یابد.

سید علیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی با اعلام این خبر، از تمامی سازمان ها و واحدهای حوزه‌های ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی کشور که حائز شرایط  می باشند، دعوت کرد تا در هفدهمین دوره ملی فرآیند ارزیابی تعالی سازمانی، با حضور فعال خود در فرآیند این جایزه، به سمت استقرار نظام های مدیریتی، نگاه سیستمی و جامع به تمام فعالیت های سازمان در مسیر تعالی سازمانی گام بردارند.

وی با اشاره به گذشت بیش از یک و نیم دهه از تلاش برای نهادینه سازی موضوع مهم تعالی سازمانی در کشور، افزود: حضور فعال سازمان‌ها در فرایند جایزه ملّی تعالی سازمانی نشانگر این است كه سازمان‌های برتر ایرانی قصد دارند تا خود را با دیگر سازمان‌ها مقایسه كنند تا به این ترتیب گام‌های بلندتری را در مسیر تعالی برداشته و ضمن افزایش توان رقابتی، بر پایداری سازمان خود افزوده و در تحقق اهداف سازمانی به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

شجاعی ادامه داد: در طول شانزده سال اجرای جایزه ملّی، با تكیه بر تجارب كسب شده طی سال‌های گذشته، این فرصت نیز فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در كلیه بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، با دیگر سازمان‌ها به مقایسه گذاشته و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

مدیر مرکز تعالی سازمانی حضور هر چه فعال‌تر سازمان‌های برتر ایرانی را موجب گسترش جریان یادگیری و توسعه فرهنگ تعالی سازمانی در تمام بخش‌های اقتصادی و سازمان‌های كشورمان دانست و گفت: با حركت سازمان‌ها در مسیر تعالی، كشور عزیزمان به قله‌های سربلندی و افتخار دست خواهد یافت.

وی تاکید کرد: جایزه ملی تعالی سازمانی، قدیمی ترین و معتبرترین جایزه رسمی، ملی و قانونی کشور در زمینه تعالی است و علاوه بر دارا بودن نظام نامه از سوی وزارت صنعت، بر اساس قانون، مورد تایید و اعتبار سازمان ملی بهره وری است.

شجاعی اظهار داشت: این جایزه با مسئولیت متولی گری سازمان مدیریت صنعتی توسط مرکز تعالی سازمانی بعنوان مجری ارزیابی‌ها و برگزاری همایش تعالی سازمانی، با مشارکت جدی وزارتخانه ها و سازمانهای حاکمیتی به ویژه وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به منظور جاری نمودن تعالی سازمانی و دستیابی به موفقیت پایدار بنگاه‌های تولیدی و خدماتی در کشور پایه گذاری شده است و هر سال در هفته اول اسفندماه با حضور مسوولان کشوری از شرکت های سرآمد تقدیر به عمل می آید.

یادآور می شود، جایزه ملی تعالی سازمانی دارای سه سطح متمایز است و فرآیند ثبت نام و ارزیابی آن در سطوح گواهی تعهد به تعالی، تقدیرنامه برای تعالی و سطح تندیس‌ها در چارچوب نظام نامه ابلاغی وزارت صنعت و شورای راهبری جایزه ملی تعالی سازمانی انجام می شود. دبیرخانه جایزه ملی تعالی سازمانی آماده راهنمایی به شرکت ها و سازمان ها و پاسخگویی به پرسش های مرتبط است. همچنین علاقمندان جهت کسب اطلاعات می توانند به وبگاه رسمی جایزه به نشانی http://excellence.imi.ir  مراجعه نمایند.

رونمایی از اعتبار جایزه ملی تعالی سازمانی توسط سازمان ملی بهره وری ایران
یکشنبه,19 اسفند, 1397

در شانزدهمین همایش تعالی سازمانی از ویرایش جدید نظام نامه جایزه ملی تعالی سازمانی و نیز اعتبارنامه صادره توسط سازمان ملي بهره‌وري ايران براي جايزه ملي تعالي سازمانی توسط مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و رئیس سازمان ملی بهره وری رونمایی شد.

 

یادآور می شود، جایزه ملی تعالی سازمانی از سال ۱۳۸۲ در چارچوب برنامه های توسعه کشور و با هدف رقابت پذیری، ارتقای بهره‌وری و توسعه نظام‌های مدیریت در شرکت‌ها و سازمان‌ها، از سوی وزارت صنایع و معادن معرفی و نظام نامه آن توسط وزیر صنعت ابلاغ شد.

با توجه به اینکه مهم ترین هدف اقتصادی کشور دستیابی به رشد اقتصادی از طریق توسعه تعالی سازمانی و ارتقا سطح بهره وری است، سازمان مدیریت صنعتی با اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی به دنبال کمک به اثبات شایستگی و قابلیت بنگاه ها و سازمان های فعال می باشد که این مهم با حضور ارزیابان و رصد تمامی موارد و جزئیات در شرکت ها و سازمان ها صورت می پذیرد.

مدل تعالی سازمانی الگویی جامع در سنجش توان عملکرد سازمان است. مدل تعالی سازمانی در ایران با سابقه حدود 17 سال برگرفته از مدل جهانی کیفیت است که در طول زمان دچار تغییر و بهبود شده است.

اخلاق مداری، پاسخگویی و شفافیت، ارزش افزایی برای مشتریان، ایجاد مشارکت های اثربخش، پایبندی به مسئولیت های اجتماعی، تاب آوری و کسب نتایج پایدار، توسعه قابلیت های درون سازمانی، ‌چابکی نظام ها و فرآیندهای سازمانی، رهبری دوراندیش و الهام بخش، موفقیت از طریق سرمایه های انسانی و یادگیری، بهبود و نوآوری از جمله ارزش ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی هستند.

پنل راز موفقیت
یکشنبه,19 اسفند, 1397

محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در پنل تبادل تجربه با عنوان «راز موفقیت» ضمن تشریح روند رو به رشد این شرکت در مسیر تعالی، تجربیات فولاد خوزستان در سالهای اخیر را در اختیار سایر مدعوین قرار داد.

وی با اشاره به اینکه استراتژی فولاد خوزستان بعنوان سازمان سرآمد کشور یک برنامه دراز مدت را شامل می شود، اظهار داشت: تولید فولاد خوزستان تا پایان سال از مرز ۳/۸ میلیون تُن گذر خواهد کرد و از این رقم، ۲/۲ میلیون تن به اقصی نقاط جهان صادر خواهد شد. در سال آینده نیز با حفظ این رقم تولید و با همت و تلاش کارکنان بدنبال تولید ورق های خاص هستیم و با تکمیل زنجیره ارزش خود و تملک فولاد اکسین خوزستان، در کنار محصولات شمش فولاد خام و ساختمانی، ورق های خاص موردنیاز صنعت نفت و صنایع دفاعی را تولید و همچنین در بازار صادراتی تنوع بیشتر محصول را شاهد خواهیم بود.

کشانی افزود: مجموعه فولاد خوزستان به واسطه برخورداری از منابع و قابلیت های ویژه ای نظیر سرمایه های انسانی متخصص و متعهد و توانایی تولید محصولات تخت و طویل و گونه های فولادی متنوع، دسترسی به آبهای آزاد، برخورداری از اسکله اختصاصی و صادرات محصولات با هدف توسعه و تکمیل زنجیره ارزش، توانسته علیرغم تمامی محدودیت های بین المللی و داخلی به روند پایدار تولید و حضور موفق در بازارهای هدف صادراتی دست یابد.

مدیرعامل فولاد خوزستان در پایان با قدردانی از تلاش و کوشش شبانه روزی همه مدیران و همکاران طی ۱۵ سال گذشته گفت: اینک همه با هم مفتخریم به حضور در بالاترین سطح تعالی سازمانی کشور و خداوند منان را بابت اینهمه لطف و عنایت شاکریم.

مجموعه فولاد خوزستان از سال ۱۳۸۳ بصورت تخصصی در زمره سازمان های تعالی محور قرار گرفته و پروژه های بهبود در مسیر تعالی موجب شد تا شرکت فولاد چابک تر از گذشته در این مسیر گام بردارد و پس از شش سال متوالی کسب تندیس سیمین، اینک در سال ۹۷ مفتخر به دریافت تندیس زرین تعالی سازمانی در کشور شود.

 

شهردار اصفهان مطرح کرد:

اداره ارزان شهر با رویکرد "تعالی سازمانی" قابل تحقق است

قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان در پنل «راز موفقیت» شانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی اظهار کرد: شهرداری اصفهان تعالی سازمانی را با یک نگاه جامع در همه سازمان ها دنبال کرده و آن را به بدنه وسیع شهرداری تعمیم داده است. شهرداری اصفهان موفق شد خود را در معرض قضاوت علمی کارشناسان مبرز قرار دهد. ما از ابتدا با برنامه وارد میدان ارزیابی تعالی سازمانی شدیم و این کار، گام مهمی برای ارزیابی سازمان ها و موسسات عمومی غیردولتی که مسئول ارائه خدمات عمومی هستند، به شمار می رود.

وی تصریح کرد: شهرداری ها دارای وظایف متعددی هستند به نحوی که هیچ شهروندی از دایره شمول خدمت شهرداری ها خارج نیست. شهرداری‌ها در ارائه خدمات نمی توانند هیچ تبعیضی قائل شده و هیچ مسئله اجتماعی نمی‌تواند، مانع خدمت رسانی شهرداری به توده مردم شود.

شهردار اصفهان با اشاره به موضوع بهره وری، ادامه داد: با وجود اینکه همیشه از واژه "بهره‌وری" استفاده بسیاری می شود بهره وری یکی از مظلوم ترین واژه هاست. بهره وری مبتنی بر اثربخشی و کارایی اما در عین حال یک حلقه گمشده در سازمان ها و مدیریت هاست؛ بنابراین ما با شعار "اداره ارزان شهر" آمدیم که برای این موضوع ناگزیریم به اثربخشی و کارایی اتکا کنیم؛ به همین دلیل تحقق "تعالی سازمانی" یک نیاز برای ما به حساب می آید.

وی با بیان اینکه شهرداری اصفهان تعالی سازمانی را با یک نگاه جامع در همه سازمان ها دنبال کرد، گفت: در اصفهان شهرداری شامل مناطق و سازمان های بسیاری است و ما موضوع "تعالی سازمانی" را به همه بدنه وسیع شهرداری تعمیم دادیم.

نوروزی بیان کرد: مشتری های شهرداری، مردم هستند از این رو برنامه ریزی برای شهروندان با نگاه "شهروند محور" و "برنامه محور" صورت گرفته است. از آنجا که هر حرکت و اقدام شهرداری برای مردم ملموس است بنابراین ما در اقدامات خود "شهروند محور" حرکت کرده و به دنبال کسب نتیجه مثبت بودیم زیرا چنانچه اقدامات نتیجه گرا نباشد به سوی تعالی حرکت نشده و سازمان دارای بهره وری نمی شود.

وی با بیان اینکه اقدامات خود در شهرداری اصفهان را با سه نگاه "جامعیت"، "نتیجه گرایی" و "شهروند محوری" انجام دادیم، افزود: با این وجود شهرداری ها با مشکلاتی مانند بحران های اقتصادی مواجه هستند. علاوه بر این، شهر اصفهان با بحرانی دیگر یعنی کمبود آب مواجه است که بر مشکلات این شهر افزوده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه باید برای بحران آب اصفهان راهکارهای جدید ارائه دهیم، اضافه کرد: لازم است از نعمت الهی نوآوری و خلاقیت برای برون رفت از مشکلات استفاده کرد. برای این کار سلسله جلسات هم اندیشی با عنوان "اصفهان فردا" با افراد صاحبنظر از قشرهای مختلف تشکیل داده ایم که از دل این جلسات نظرات بسیار خوبی استخراج می شود.

وی با بیان اینکه در اصفهان از شعار "اصفهان در مسیر امید" برای پروژه های مختلف استفاده می شود، گفت: امید باید در دل مردم زنده بماند. برنامه های شادی آفرین زیادی در اصفهان اجرا می شود تا هر فردی که به این شهر می آید با وجود خشکی زاینده رود، شور و نشاط و امید را در سطح شهر مشاهده کند.

برنامه دانشگاه های آلمان تربیت دانشجو مبتنی بر نیاز سازمان ها و بازار
یکشنبه,19 اسفند, 1397

در ادامه همایش، حمید دوست محمدیان مشاور رئیس دانشگاه اف اچ ام آلمان با اشاره به اینکه 97 درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه که روی آموزش‌های فنی و حرفه ای کار می کند، گفت: بومی سازی الگوهای موفق یکی از برنامه های کشور بوده است، از این رو در سه سال گذشته همکاری هایی با کشور آلمان برای انتقال الگوهای موفق SMEها به ایران داشتیم.

وی با بیان اینکه طبق شعار بنگاه های آلمانی که می گویند «جهانی فکر کن و منطقه ای عمل کن» فعالیت خود را در این بخش ادامه دادیم، تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین تمرکز آلمانی ها در گام نخست تقویت بنگاه های کوچک مقیاس به شرکت های بزرگ و بین المللی است که گام نخست آن ارتقای عملکرد منطقه ای سازمان است.

پروفسور مرک از دانشگاه اف اچ ام با اشاره به اینکه مدیریت بنگاه های کوچک و متوسط باید با محور کسب و کار انجام شود، گفت: براساس این استراتژی دانشگاه اف اچ ام شکل گرفته تا بنگاه های کوچک را به بنگاه های بزرگ تبدیل کند. در واقع اگر دانشجوهای موفقی تربیت شوند بنگاه ها موفق خواهند شد و همین مسئله باعث می شود دانشگاه به اهداف خود برسند و ما بتوانیم در این مسیر بنگاه های نوآوری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت و رشد شرکت های اس ام ای نیازمند برنامه های پایداری نیاز دارد، افزود: اگر بنگاه ها با این ایده مدیریت شوند که متعلق به فرد است به سمت نوآوری خواهد رفت و نتایج مثبتی برای بنگاه خواهد داشت.

پرفسور ویکبرگ از دانشگاه اف اچ ام  آلمان با اشاره به اینکه این دانشگاه روی سازمان ها و تقاضای مردم تمرکز کرده است، گفت: برنامه دانشگاه های آلمانی از توجه به دو فاکتور تقاضا و توانمندی سازمان ها این است که بتواند بر مبنای پاسخگویی نیازها به سمت نوآوری برود و محور دیگر کمک به سازمان ها برای انعطاف پذیری و رقابت پذیر بودن است. در واقع ایجاد تغییر در محصولات با توجه به تغییرات تکنولوژی و نیاز مردم یکی از چالش های سازمان های امروز است. امروز اکثر شرکت ها ارتباط نزدیک با یکدیگر ایجاد کرده اند تا بتوانند به سرعت نسبت به تغییرات تقاضا واکنش نشان دهند. بنابراین باید توجه داشت در آینده فرصت های زیادی برای شرکت ها وجود دارد.

سیاست های دولت در زمان تحریم می تواند اقتصاد را ضعیف یا تقویت کند
یکشنبه,19 اسفند, 1397

جذب سرمایه بخش خصوصی در تولید تنها راهکار مقابله با رکود در زمان تحریم

در شانزدهمین همایش تعالی سازمانی سیاست های دولت مهمترین فاکتور در تقویت یا تضعیف اقتصاد کشور مطرح شد و مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت باید در بودجه کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها را در نظر بگیرد.

علی مدنی زاده مشاور سازمان برنامه و بودجه در شانزدهمین همایش تعالی سازمانی با اشاره به اینکه ایران در 5 سال گذشته به سمت کنترل تورم رفت و به ثبات نسبی رسید، گفت: از آنجایی که برنامه تورمی به درستی در کشور اجرا نشد باعث نابسامانی در عملکرد بانک ها شد، زیرا از یک سو نقدینگی رشد می کرد و تسهیلات در دسترس نیز کاهش پیدا کرده بود و بعد از اینکه بازگشت تحریم ها مطرح شد انتظار جهش ارزی را ایجاد کرد که تصمیم گیری های غلط مسئولان با این جهش دامن زد و در نهایت با تورم بالایی روبرو شدیم و این موضوع در ادامه باعث رکود در اقتصاد کشور شده است.

وی با بیان اینکه سیاست گذاری ها می تواند وضعیت اقتصادی را بهتر یا بدتر کند، افزود: دولت باید در بودجه کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها را در نظر بگیرد. در این مسیر کاهش هزینه ها با افزایش حقوق کارکنان در تضاد است و همچنین کاهش یا تخفیف مالیات با افزایش درآمدهای دولت در تضاد است و این مسئله چرخه ناممکنی ایجاد کرده است و تنها راه آن ایجاد اجماع برای اصلاحات اقتصادی است. اما باید توجه داشت که این اصلاحات امکان پذیر نیست مگر اینکه امید و اجتماعی داشت. باید توجه داشت که در قرن بیستم کشورهای زیادی در این مسیر قرار گرفته اند، برای نمونه کشور برزیل تورم 3000 درصدی داشته و باید برنامه‌های کنترلی باعث ایجاد ثبات در این کشور شد. همین مشکل در کشور شیلی، ترکیه و... نیز رخ داده، اما در نهایت برنامه های موفقی در این کشور بکار رفت.

مدنی زاده با تاکید بر اینکه در دو سال آینده با چالش های جدیدی مواجه خواهیم شد، افزود: مهمترین مشکل نااطمینانی است که شرکت ها با آن روبرو می شوند و با کاهش تقاضا سرمایه در گردش بنگاه ها کاهش می یابد.

مدنی زاده با اشاره به اینکه در یک دوره ای جهش تورمی خواهد داشت، تصریح کرد: امروز باید قسمت های خالی لیوان را دید، چرا که امروز کارهای بر زمین مانده زیادی در کشور داریم و امروز باید از فناوری و نوآوری استفاده کرد و روی ساختارهای شکل نگرفته بازارهای مالی کشور تاکید کرد، زیرا تا پیش از این تولید بسیاری از محصولات در کشور توجیه اقتصادی نداشته و امروز می تواند در کشور تولید شود و بعد مجموعه زنجیره تولید را تقویت کرد.

وی با تاکید بر اینکه امروز ظرفیت بالایی برای جذب سرمایه های مردمی وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر منابع مالی دولت محدود شده و فرصتی برای تقویت بخش خصوصی است.

مدنی زاده با اشاره به اهمیت وفاداری سازمانی گفت: در زمان جنگ جهانی دوم همه انتظار داشتند برخی شرکت‌های ژاپنی تعدیل نیرو کنند اما شاهد بودیم در برخی شرکت ها همچون پاناسونیک کارکنان برای مدتی حقوق کمتری دریافت کردند تا به شرایط پایداری رسیدند و در نهایت شرکت نیز برای آن‌ها جبران کرد.

وی با بیان اینکه احتمالا  اصلاح قیمت انرژی رخ می دهد، گفت: این اصلاحات زمینه رشد بنگاه ها را فراهم می کند.

حمیدرضا نورعلی زاده عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به اینکه ناوبری در فضایی که هیچ فاکتوری قابل کنترل نیست، گفت: در حال حاضر عوامل جدیدی در اقتصاد بروز خواهد کرد و حتی رفتار این عناصر متفاوت با گذاشته خواهد بود. در این شرایط تفکر نظام‌مند به نتیجه گیری مثبت کمک می کند که باید به سه دسته ریسک توجه کرد. نخست باید نسبت به شرایط تفکر داشت تا راهبردها مبتنی بر فروضات آینده باشد.

وی با تاکید بر اینکه مسیر حرکت و مدیریت اقتصاد سازمان باید به صورت نرم باشد، گفت: در حال حاضر باید برای بنگاه‌های کوچک بین برنامه و اجرا فاصله ها حذف شود تا بتوانند در شرایط ناپایدار عملکرد مثبت تری داشته باشند.

بابک علوی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه در شرایط مبهم اطلاعاتی وجود ندارد، گفت: در حال حاضر حتی نمی توان نتیجه یک تصمیم گیری را پیش بینی کرد، از این رو باید روی سناریوها کار کرد و امروز نوسانات و پیچیدگی هایی وجود دارد که نمی توان برنامه ریزی مبتنی بر نتیجه داشت.

وی با بیان اینکه مدیریت اقتصاد در شرایط ناپایدار نیازمند مدیران مسئولیت پذیر است، گفت: در شرایط فعلی امیدواری هدف نیست و دولت مردان باید مدیران سازمان را دعوت کنند و اهداف آن سازمان را مطالبه کنند.

منوچهر نجمی عضو کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی  با اشاره به اینکه مدیران بنگاه ها باید آینده را به درستی پیش بینی کنند، گفت: درواقع یک مدیر علاوه بر اینکه باید سازمان را به پیش ببرد، چگونگی هدایت کارکنان نیز اهمیت بالایی دارند. امروز هر چقدر محیط کلان کشور ناپایدار باشد سازمان ها باید ریسک ها را ارزیابی کنند.

حرکت ملی برای توسعه
یکشنبه,19 اسفند, 1397

همچنین در ادامه، سید مسعود همایونفر، عضو کمیته داوری جایزه ملی تعالی سازمانی در سخنانی گفت: به‌طور معمول، هنگام تلاطم محیط کسب و کار، شکست را به گردن دیگری می‌اندازیم. اما چه خوب است که شکست را بستری برای تجربه‌آموزی و موفقیت آینده درنظر بگیریم. وی افزود: نمی‌توان منکر تأثیر منفی محیط متلاطم در کسب و کار شد زیرا توان رقابت را از سازمان می‌گیرد، اما رصد محیط بیرونی و اتخاذ استراتژی‌های لازم می‌تواند بر تغییر محیط درونی سازمان تأثیر مثبت بگذارد. همایونفر با اشاره به شرکت‌های ثبت‌نام کننده برای دریافت جایزه ملی تعالی سازمانی اظهارکرد: در این همایش ۴۸ سازمان برای تندیس، ۲۵ سازمان برای تقدیرنامه و ۱۶ سازمان برای تعهد به تعالی ثبت‌نام و اظهارنامه خود را به مرکز تعالی سازمانی ارسال کردند که به ترتیب ۳، ۲۱ و ۱۳ سازمان شایسته دریافت جوایز شناخته شدند. عضو کمیته داوری جایزه ملی تعالی سازمانی تصریح کرد: با ۱۶ سال تلاش ثمربخش، اطمینان داریم این حرکت ملی زمینه‌ساز رشد و توسعه کشور شده و سازمان‌های کشور آبادانی را برای وطن به ارمغان خواهند آورد.

مأموریت مرکز تعالی سازمانی
یکشنبه,19 اسفند, 1397

بر اساس این گزارش، معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی در ابتدای این همایش با بیان اینکه مأموریت مرکز تعالی سازمانی در قالب ۳ حوزه تعریف شده، گفت: این ماموریت‌ها شامل اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی، آموزش و تبادل تجربه‌های تعالی سازمانی و اجرای پروژه‌های توسعه سازمانی می‌شود. حسن شیخ‌نیا ادامه داد: در بحث آموزش و تبادل تجربه‌ها، آموزش‌های تخصصی، آموزش توانمندی تعالی سازمانی و ... از جمله اهداف مورد نظر مرکز تعالی سازمانی بوده است. او با اشاره به شکل‌گیری جایزه ملی تعالی سازمانی عنوان کرد: ما کار خود را از سال 1382 در بخش صنعت آغاز کردیم، اما در ادامه دامنه آن تا سایر بخش‌ها از جمله سلامت، خدمات، عمومی و ... گسترش پیدا کرد. معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی گفت: از اهداف این جایزه ایجاد فضای رقابتی برای تعالی سازمانی و تشویق سازمان‌ها برای انجام عملیات خودارزیابی و همچنین ایجاد فضای لازم برای تبادل تجربه‌ها است. شیخ‌نیا در پایان گفت: همزمان با رصد برنامه‌های همایش، هفدمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی نیز کلید خورد و فراخوان آن نیز داده شده است.

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران: «حكمراني خوب» استفاده از قدرت بهره‌وري براي نجات اقتصاد كشور است
یکشنبه,19 اسفند, 1397

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در شانزدهمين همايش تعالي سازماني با تشريح مفاهيم مختلف از جمله تعالي سازماني و حكمراني خوب با بيان اينكه هدف از بهره‌وري و تعالي بايد «حمكراني خوب» باشد، تصريح كرد: حكمراني خوب به معناي استفاده از قدرت بهره‌وري براي نجات اقتصاد كشور است.

فاطمه پهلواني گفت: اگر چه مفهوم تعالي سازماني، مولفه‌ها و سازوكارهاي آن براي اغلب صاحبنظران و متخصصان آشناست، اما اگر با رويكرد حل مساله به وضعيت امروز كشور كه محيط ناپايدار اقتصادي است، نگاهي بياندازيم بايد مدام در تمام مراحل اين سوال را از خود بپرسيم كه هدف نهايي چيست؟

وي در پاسخ به اين پرسش به تشريح مسير تعالي با نگاه ملي پرداخت و خاطرنشان كرد: در مسير تعالي و توسعه در يك كشور، همه گام‌ها و اقدامات زيربنايي از جمله كسب استانداردها و افزايش كيفيت، معماري سازماني، تحول ديجيتال و در نهايت جوايز بايد مدنظر باشد. همان‌طور كه مشاركت در جوايز ملي يعني حركت از نقطه صفر در جهت هدف، يكي از مواردي است كه در ذيل سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مورد تاكيد قرار گرفته، اما كسب جايزه نبايد تنها هدف ما در مسير تعالي باشد.

همه ابزارها در اختيار حكمراني خوب باشد

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در ادامه با بيان اينكه در سال‌هاي اخير، مفاهيم متعددي از جمله كيفيت، استانداردسازي، معماري سازماني، تعالي سازماني، بهره‌وري و تحول ديجيتال مورد توجه بوده و همه تلاش كرده‌ايم كه از اين موارد در مسير توسعه بهره‌ بگيريم، خاطرنشان كرد: نكته بسيار مهم در اين زمينه اين است كه تمام اين تكنيك‌ها، ابزارها و روش‌ها بايد براي يك امر مهم يعني تحقق «حمكراني خوب» موردنظر باشد.

وي خاطرنشان كرد: بر همين اساس، همه مفاهيم كليدي تعالي نيز از جمله توسعه مديريت سازماني، خلاقيت، هدايت به سمت چشم‌اندازها، مديريت زيركانه، ارزش آفريني، جانشين پروري و استعداديابي در سطوح مديريتي كه در مسير تعالي مورد توجه قرار مي‌گيرد، مقدمه اساسي در كنار ديگر روش‌ها براي نيل به يكپارچگي و مديريت منسجم است كه حكمراني خوب را هدفگذاري كرده است.
پهلواني در ادامه به مولفه‌هاي حكمراني خوب اشاره كرد و در تعريف اين مفهوم گفت: بر اساس تعريف بانك جهاني، حكمراني خوب به معناي سنت‌ها و نهادهايي است كه قدرت با هدف مصلحت عمومي اعمال مي‌شود كه شامل شاخص‌هاي اثربخشي دولت، كيفيت قوانين و مقررات، حق اظهارنظر، پاسخگويي، ثبات سياسي، حاكميت قانون، كنترل فساد و شفافيت است.

رابطه بهره‌وري، اقتصاد و حكمراني خوب

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با بيان اينكه در جهان دو رويكرد اقتصادي منبع‌محور و بهره‌وري محور وجود دارد، افزود: كشور ما مصداق اقتصاد منبع‌محور و كشور ژاپن مصداق اقتصاد بهره‌وري محور است، هر چند ژاپن به دلايل مختلف در حال حاضر از رشد اقتصادي بالايي برخوردار نيست، اما همين اندازه رشد نيز از طريق بهره‌وري حاصل مي‌شود.

وي در جمع بندي مطالب خود گفت: تعالي سازماني و ديگر راه‌‌كارهاي بهبود و توسعه، همه و همه بايد براي تحقق حكمراني خوب و با نگاه جامع مديران در بخش‌هاي دولتي، عمومي و خصوصي برنامه‌ريزي و انجام شود. بدين منظور لازم است مديران در هماهنگي بيشتري با هم كار كرده و از ايجاد جزيره‌هاي كاري و پرداختن صرف به اهداف كوتاه‌مدت پرهيز كنند.

نمونه موفق پاكستان و يكپارچگي در اخذ و اجراي سياست‌ها

مهندس فاطمه پهلواني براي تشريح موارد مطرح شده به ذكر مثالي در اين زمينه پرداخت و افزود: بر اساس آمار و ارقام اعلام شده از سازمان بهره‌وري آسيايي، كشور پاكستان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ ميلادي توانست ۴۰ درصد رشد اقتصادي خود را از محل بهره‌وري به دست آورد، در حالي‌كه در اين دوره زماني اين عدد براي كشور ما ۷ درصد بوده و به عنوان سومين كشور در انتهاي جدول در كشورهاي عضو سازمان بهره‌وري آسيايي قرار داريم.

وي بخشي از موفقيت كشور پاكستان را در اين زمينه ناشي از توجه به اصل يكپارچه‌سازي در سياستگذاري دانست و گفت: كشور پاكستان در دو سال گذشته برنامه ملي PQI (بهره‌وري، كيفيت و نوآوري) را با هوشياري در دستور كار قرار داده كه اصل آن بر يكپارچگي در بهره‌گيري از همه ظرفيت‌ها، ذي‌نفوذان و نهادهاي تاثيرگذار در بخش‌هاي مرتبط است و تلاش دارد هر يك از اين عوامل را در جهت حكمراني خوب به كار گيرد.

سند PQI ايران در دستور كار

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با بيان اينكه اين سازمان تلاش دارد در اين قالب به تدوين يك مدل هماهنگ، هدفمند و يكپارچه اقدام كند، تصريح كرد: در كشورهايي مثل ما كه بايد از منبع محوري به سمت بهره‌وري محوري حركت كنيم، يكپارچگي نقش مهمي دارد و بايد از پراكنده‌كاري خودداري كنيم.

وي با انتقاد از جوايز مرتبط با حوزه بهره‌وري و تعالي كه در فرآيند اعتبارسنجي سازمان ملي بهره‌وري ايران شركت نكرده‌اند، تصريح كرد: اخذ اعتبار براي جايزه تعالي سازماني از اين جهت اهميت دارد كه جايزه‌اي كه خود مشوق بنگاه‌هاي اقتصادي و سازمان‌ها براي ايجاد توسعه زيربناي سازماني حكمراني خوب از جمله مسئوليت‌پذيري، شفافيت، پاسخگويي، كنترل فساد و كارايي و اثربخشي بوده است، امسال با احترام به حق تنظيم‌گري سازمان ملي بهره‌وري ايران يك گام بزرگ در تحقق حكمراني خوب برداشته است.


یک تندیس زرین و دو تندیس سیمین سهم سازمان های متعالی کشور در شانزدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی: رشد بهره وری با تقویت عوامل تولید، رکن مهم اقتصاد مقاومتی است
یکشنبه,19 اسفند, 1397

شانزدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی با موضوع «رهبری سازمانی برای تعالی در محیط ناپایدار» ، 6 اسفند ماه  با حضور مقامات، مدیران و مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت، جمعی از مدیران عامل بنگاه های پیشرو تعالی سازمانی و متخصصان این حوزه در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما  برگزار شد.

 

بنا بر این گزارش، شرکت فولاد خوستان با کسب امتیاز لازم در بازه 650 الی 700  امتیاز موفق به دستیابی به تندیس زرین جایزه ملی تعالی سازمانی شد. شرکت های "مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا" و "هولدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه" نیز موفق به کسب تندیس سیمین در باره 550 تا 600  امتیاز شدند.

 

در شانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی، ابوالفضل کیانی‌بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت اقتصاد مقاومتی در ایران اظهار داشت: از موارد مهم  در اقتصاد مقاومتی محور قراردادن رشد بهره‌وري در اقتصاد با تقويت عوامل توليد، توانمندسازي نيروي كار، تقويتِ رقابت‌پذيري اقتصاد است که لازمه آن برنامه ريزي براي ارتقاء كيفيت و رقابت پذيري در توليد است.

 

وی خاطرنشان کرد: تقويت فرهنگ جهادي و توسعه مديريت مخاطرات اقتصادي از طريق تهيه اجرای طرح‌هاي واكنش هوشمند، فعال، سريع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌هاي داخلي و خارجي و همچنین توليد ثروت، بهره‌وري، كارآفريني، سرمايه گذاري و اشتغال مولد از دیگر زیرساخت های مورد نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی است.

قائم مقام شورای راهبری جایزه ملی تعالی سازمانی، با بیان این موضوع که نگرش علمی، سیستماتیک و نتیجه گرا به مدیریت، زمینه‌ساز تحقق اقتصاد مقاومتی است، "نوآوری در کسب و کار"، "تولید رقابت پذیر"، "ایجاد ارزش افزوده و ثروت آفرینی" و "درونزایی و شکوفایی اقتصاد از درون" را از جمله عوامل تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

کیانی بختیاری هدف از استقرار نظام تعالی سازمانی را استقرار رویکرد مدیریت سیستماتیک به جای مدیریت مبتنی بر فرد و شیوه سنتی، ارتقای سطح کیفی خدمات و محصولات و نیز ارتقای بهره وری نهاده های تولید محصول یا خدمت عنوان نمود.

وی خلق ارزش برای کلیه ذینفعان؛ دستیابی به اهداف ترسیم شده در بهترین سطح؛ ثروت آفرینی و توسعه پایدار و نهایتاً تاثیر گذاری مثبت مستقیم یا غیر مستقیم بر نظام اقتصادی و اجتماعی کشور را از دیگر اهداف استقرار نظام تعالی سازمانی بیان کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در خصوص مهم ترین کاربردهای نظام تعالی سازمانی در اقتصاد مقاومتی گفت: نظام تعالی سازمانی کمک می کند سازمان ها با ابزاری برگرفته از دانش نوپدید مدیریت و با تکیه بر منابع بومی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی قدم بردارند.

وی افزود: روش های ترویجی- تشویقی مانند جایزه تعالی سازمانی، فرهنگ سازی رویکردهای مدیریتی متعالی از مضامین مستتر در سیاست های  اقتصاد مقاومتی است.

 

کیانی بختیاری با تاکید بر ضرورت استقرار رویکرد های نوظهور مدیریتی برای تعالی سازمانی اظهار داشت: رویکردهای مدرن مدیریتی دارای مزیت هایی برای اقتصاد است ازجمله افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع؛ تقویت نظام خلاقیت و نوآوری در خلق ارزش برای ذینفعان و توسعه و استقرار اصول بنیادین مسولیت اجتماعی و توسعه پایدار و نظام های پاسخگویی به جامعه.

وی افزود: از دیگر مزیت های استقرار رویکرد های نوین مدیریتی، توسعه نگرش سیستمی مدیران برای تصمیم گیری و عبور از شرایط بحرانی؛ تقویت سرعت و ابتکار عمل مدیران در انطباق راهبردها با شرایط محیطی با رویکرد علمی و رشد ارزش افزوده در سازمان ها ، شرکت ها و در نتیجه بهره مندی همه ذینفعان از جمله کارکنان، سهامداران، دولت و اقتصاد و شهروندان است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان مفاهیم مرتبط با موج چهارم صنعت، گفت: تأثیرات مثبت این انقلاب افزایش کارایی از منابع، اعتلای بهره‌وری، بهبود کیفیت زندگی، تأثیر مثبت در محیط زیست، هزینه‌ی پایین ارائه‌ خدمات، ایمنی بالاتر، لجستیک بهتر، تغییر در بازارهای کار و مهارت، ایجاد کسب‌وکارهای جدید، طراحی محصولات قابل اتصال به اینترنت اشیاء واضافه شدن خدمات دیجیتال برای محصولات است.

وی در خصوص تحول دیجیتال اظهار داشت: تحول دیجیتال به معنای استفاده از فناوری اطلاعات برای تسهیل در فرآیندهای جاری نیست، بلکه تحولی عمیق است که مدل فعالیت و تمامی  ابعاد سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

کیانی بختیاری ضمن تشریح ابعاد تحول دیجیتال سازمانی یادآور شد: با ورود فناوری نوین و با استفاده از نحوه‌های بسیار جدید در تأمین نیاز‌ها، متولیان کسب و کار می‌توانند برای بازاریابی، فروش، توزیع محصولات و موارد از این قبیل، راه‌های متفاوت‌تر و البته سریع‌تر و با کیفیت‌تری را در پیش گیرند. در زمینه‌ تقاضا نیز اوضاع بسیار متفاوت خواهد بود. علاوه بر این دربخش عرضه، بسیاری از مشاغل با فناوری های نوینی روبرو می شوند که کاملا روش های تازه ای برای پاسخگویی به نیازها پیشنهاد می کنند.

وی ظهور و رشد و توسعه کسب و کار های پلتفرمی را نمود ورود به موج 4 صنعت دانست و گفت: پلتفرم‌ها با تسهیل تراکنش‌ها ارزش ایجاد می‌کنند، درحالی‌که کسب‌وکارهای خطی با تولید کالا یا خدمات، این کار را می‌کنند به‌بیان‌دیگر، پلتفرم‌ها با ساختن رابطه و ایجاد تراکنش، ارزش خلق می‌کنند.

کیانی بختیاری در خصوص ضرورت تحول در مدل تعالی سازمانی گفت: باید سعی کنیم مدل تعالی سازمانی را بنا بر ویژگی های خاص محیط های کسب و کار و براساس نیاز بنگاه ها که مشتریان اصلی این مدل هستند، بازپیکره بندی و اصلاح نماییم.

وی نتایج بازپیکره بندی و تحول الگوی تعالی سازمانی را تحول در مدل های کسب و کار؛تحول در بکارگیری فناوری در کسب و کار؛ تحول در شیوه های خلق ارزش برای مشتریان و تامین کنندگان؛ تحول در ویژگی های سرمایه های انسانی؛ تحول در ویژگی های بنیادین فرآیندهای عملیاتی؛ تمرکز و توجه بیشتر بر نتایج در راستای تحول دیجیتالی و تطابق شاخص های توانمندساز و عملکردی مدل با سیاستهای اقتصادی مقاومتی به عنوان مدل بومی عنوان کرد.

همکاری سه کشور اروپایی برای انتقال فناوری به ایران

ابوالفضل کیانی بختیاری گفت: در شرایط تحریم توجه به الگوهای اقتصاد مقاومتی با دو مولفه درونزایی و برنگرایی اهمیت ویژه ای دارد، از این رو در چندسال گذشته همکاری های در زمینه ارتقای دانش فنی و انتقال فناوری با کشورهای فرانسه، آلمان و اتریش آغاز کردیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در حاشیه شانزدهمین همایش تعالی سازمانی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر که اقتصاد کشور ناپایدار است حرکت بنگاه های کوچک باید در مسیر نوآوری باشد، گفت: یکی از برنامه های سازمان مدیریت صنعتی ارتقای همکاری با بنگاه و دانشگاه های خارج از کشور است، از این رو با کشورهای فرانسه، آلمان و اتریش در زمینه ارتقای دانش فنی بخش صنعت و همچنین انتقال تکنولوژی به کشور همکاری های داشته ایم.

ابوالفضل کیانی بختیاری با بیان اینکه تاکید بر اقتصاد مقاومتی تنها برای کشورهای در حال توسعه نیست، گفت: کشور آمریکا با فراخوان علمی مخازن علمی به ویژه در منطقه سلیکون پاور را تجمیع کرد و در نهایت با سرریز فناوری باعث ایجاد اقتصادی با الگوی تاب آور شد.

وی با تاکید بر اینکه بهره‌وری و توانمندی نیروی انسانی در سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: همه مولفه های که در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است حاکی از پیروی از اصول است. به عبارت دیگر باید سازمانی نوآور داشته باشیم تا بتوانیم اقتصادی درونزا داشته باشیم.

کیانی بختیاری با اشاره به اینکه برنامه ریزی و ارزیابی پیوسته مولفه اصلی تعالی سازمانی است، تصریح کرد: تعالی سازمانی در اقتصاد مقاومتی با روش های تشویقی مورد توجه قرار گرفته و حتی کشورهای دیگر از این الگو استفاده کرده اند، برای نمونه چین با این روش از تولیدات ارزان و بی کیفیت در سال 1990 به محصولاتی ارزان و با کیفیت رسید که نشان دهنده افزایش تاب آوری در اقتصاد این کشور است.

وی با تاکید بر اینکه برون نگری از دیگر مولفه های اقتصاد مقاومتی است، گفت: در اوج انقلاب چهارم صنعتی تاکید ویژه ای بر برونگری دارد، زیرا مهمترین مولفه همراهی با تغییرات تکنولوژیک در دنیا است.


شانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی برگزار می شود
یکشنبه,28 بهمن, 1397

شانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی با حضور مقامات، مدیران ارشد سازمان ها و متخصصان، 6 اسفند ماه 97 در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما از سوی سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود.

سید علیرضا شجاعی سرپرست مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی با اعلام این خبر گفت: جایزه ملّی تعالی سازمانی از سال ۱۳۸۲ در چارچوب برنامه‌های توسعه کشور و با هدف رقابت پذیری، ارتقای بهره‌وری و توسعه نظام‌های مدیریت در شرکت‌ها و سازمان‌های کشورمان، از سوی وزارت صنایع و معادن معرفی و نظام نامه آن توسط وزیر ابلاغ شد.

وی افزود: مهمترین اهداف اقتصادی کشور دستیابی به رشد اقتصادی از طریق توسعه قابلیت‌های سازمانی و ارتقای سطح بهره‌وری است و سازمان مدیریت صنعتی با اعطای جایزه ملّی تعالی سازمانی به دنبال کمک به اثبات شایستگی و قابلیت بنگاه ها و سازمان‌های ایرانی از طریق ارزیابی و معرفی سازمان‌هایی است که در مسیر تعالی خود و تحقق اهداف مهم توسعه اقتصادی اجتماعی در کشور می‌کوشند.

مدیر شانزدهمین همایش تعالی سازمانی ادامه داد: در 16 سال گذشته بالغ بر ۱۴۰۰ سازمان ایرانی از نزدیک و توسط 1200 ارزیاب دوره دیده و حرفه ای تعالی سازمانی مورد ارزیابی قرار گرفته اند و نقاط قوت و زمینه‌های قابل بهبود الگوی تعالی آن‌ها بر اساس 9 معیار کلیدی از جمله رهبری، استراتژی، فرآیندها، منابع، مشتری، جامعه و ... شناسایی و به آنها ارائه شده است تا شرکت ها در قالب طراحی و انجام پروژه های بهبود، در مسیر تعالی خود چابک تر عمل کنند.

شجاعی اظهار داشت: لذا در این همایش، ضمن معرفی و تقدیر از سازمان‌های سرآمد کشور، تجربیات موفق مدیریتی آن‌ها نیز ارائه می‌شود.

وی در پایان گفت: امسال نیز سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی پس از انجام خودارزیابی بر اساس الگوی تعالی سازمانی و به اجرا گذاردن برنامه‌های بهبود، متقاضی جایزه ملّی تعالی سازمانی در یکی از ۵ بخش ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومی شده و مورد ارزیابی قرارگرفته اند که نتیجه و بازخورد آن همچون سنوات گذشته در شانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی که ششم اسفند در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می گردد اعلام و سطح تعالی شرکت ها مشخص می شود.

سرپرست مرکز تعالی سازمانی، سازمان مدیریت صنعتی خبر داد: ساخت 20 فیلم کوتاه آموزشی برای تعالی بنگاه‌های ایرانی
ﺳﻪشنبه,02 بهمن, 1397

مرکز تعالی سازمانی با هدف حمایت از بنگاه‌های ایرانی در مسیر بهبود و رقابت پذیری و همراهی آنها در سفر تعالی، اقدام به ساخت و انتشار 20 فیلم کوتاه آموزشی کرده است.

سیدعلیرضا شجاعی سرپرست مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه مدل تعالی سازمانی که بر اساس آن ارزیابی بنگاه‌ها صورت گرفته و هر ساله جایزه ملی تعالی سازمانی اعطا می‌شود شامل 9 معیار و 10 ارزش بنیادین است، گفت: مرکز تعالی سازمانی تلاش کرده با بهره‌گیری از دانش و تجربه اعضای کمیته علمی و ارزیابان ارشد جایزه ملی تعالی سازمانی، هر یک از معیارها و ارزشها را در قالب فیلم کوتاه چند دقیقه‌ای معرفی و از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی بصورت رایگان در اختیار افراد، سازمان‌ها و بنگاه‌های علاقمند به قرار گرفتن در مسیر تعالی قرار دهد.

مدیر شانزدهمین همایش تعالی سازمانی افزود: شرکت‌ها با دانلود تمامی این فیلم‌ها که به تدریج در حال انتشار است، می‌توانند در زمانی کوتاه با مدل تعالی سازمانی آشنا و آن را در اختیار کارکنان خود قرار دهند.

وی ادامه داد: این یکی از خدمات جدید ترویجی سازمان مدیریت صنعتی در جهت ارتقای کیفی و بهره‌ورانه بنگاه‌های ایرانی است.

شجاعی در پایان گفت: این فیلم‌ها از طریق جستجوی واژه «تعالی سازمانی» در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی، همچنین از طریق سایت جایزه ملی تعالی سازمانی به نشانی

http://excellence.imi.ir/iranaward/Pages/ExcellenceConference.aspx

قابل دسترسی است.

یادآور می‌شود شانزدهمین همایش تعالی سازمانی و اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی به بنگاه‌های سرآمد کشور 6 اسفند ماه در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.

1 - 30 Next
1 - 30 Next