زمان ارسال اظهارنامه سطح تندیس تا 24 مهرماه تمدید شد.
ﺳﻪشنبه,16 شهریور, 1400

با توجه به درخواست تعدادی از شرکت های سطح تندیس در خصوص تمدید مهلت ارسال اظهارنامه، مرکز تعالی سازمانی با هماهنگی کمیته علمی، زمان ارسال اظهارنامه را تا 24 مهرماه تمدید نموده است. لازم به ذکر است این به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

یادآور می شود اظهارنامه ها می بایست بر اساس الگوی تعالی سازمانی ویرایش 1400 تهیه شوند.

مرکز تعالی سازمانی​

الگوی تعالی سازمانی ویرایش 1400 منتشر گردید.
جمعه,03 ارديبهشت, 1400

مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی همگام با تحولات ایجاد شده در فضای کسب و کار و متناسب با ارتقاء سطح بلوغ سازمان‌ها، با بهره‌گیری از آخرین یافته‌های علم مدیریت، ویرایش‌های متعددی را طی این سال‌ها، تدوین و منتشر کرده است. در این میان، ویرایش 1400 از ویژگی‌های متمایزی نسبت به ویرایش‌های گذشته برخوردار است. در تدوین ویرایش جدید، بیشترین تأکید بر استفاده از دانش و تجربه ارزشمندی متمرکز بوده که طی دو دهه پیشین کسب شده است و در کنار آن تلاش به عمل آمده تا ضمن بهره‌گیری از این اندوخته گرانبها، از تحولات و تغییرات ایجاد شده در جدیدترین ویرایش مدل‌های معتبر سایر کشورهای جهان نیز یادگیری صورت پذیرد.

توجه عمیق به فرهنگ تعالی سازمانی که طی سال‌های گذشته در سازمان‌های کشورمان توسعه یافته است و تکیه بر چالش‌ها و توانمندی‌های سازمان‌های ایرانی و در نظر داشتن رویکردها و سیاست‌های ملی تاثیرگذار بر توسعه مدیریت در کشور، از جمله دیگر موضوعاتی است که پایه‌های اصلی تدوین ویرایش 1400 را تشکیل داده‌اند.

برنامه تدوین این ویرایش از ماه‌های آخر سال 1398 آغاز شد و در طول سال 1399 با جدیت و به طور مستمر و پیگیر تداوم یافت و اعضاء کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی سعی و کوشش وافری را برای این منظور به عمل آورده و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، به تدوین ویرایش جدید  الگوی تعالی سازمانی اهتمام ورزیده‌اند. این مدل پس از طی مراحل مختلف تدوین، روز پنجم اسفندماه 1399 در هجدهمین همایش تعالی سازمانی رونمایی شد.

لینک دریافت فایل الکترونیکی الگوی تعالی سازمانی ویرایش 1400

http://excellence.imi.ir/iranaward/KnowledgeBase/Pages/IAKB.aspx

شیوه نامه ارزیابی مجازی در جایزه ملی تعالی سازمانی
دوشنبه,24 آذر, 1399

اصول حاکم بر بازنگری در شیوه ارزیابی

 1. تلاش برای حداکثر استفاده از فضای مجازی،
 2.  تلاش برای حداکثر حذف جلسات و ملاقات های حضوری، ایاب و ذهاب، اقامت و مراجعه به دبیرخانه،
 3. تأکید بر رعایت کامل پروتکل ها برای حفظ سلامتی ارزیابان، کارکنان سازمان های متقاضی و همکاران مرکز تعالی سازمانی،
 4. رعایت شرایط یکسان برای تمام متقاضیان و حذف گزینه های انتخابی،
 5. تلاش برای حفظ محرمانگی اسناد و محتوای مذاکرات،
 6. ایجاد محیط امن، با ظرفیت مناسب و مستقل از امکانات سازمان متقاضی، برای به اشتراک گذاری اطلاعات و برقراری ارتباطات،
 7. ارائه خدمات پشتیبانی قابل اعتماد در حوزه ICT  و در صورت لزوم ارائه آموزش های لازم،
 8. بکارگیری رویه های مناسب برای نظارت بیشتر و دقیق تر در تمام مراحل ارزیابی و اجرایی به منظور حفظ و ارتقاء کیفیت ارزیابی ها و خدمات حین ارزیابی.

آغاز ارزیابی های شرکت های سرآمد ایرانی
یکشنبه,11 آبان, 1399

ثبت نام شرکت ها و سازمان های متقاضی حضور در فرآیند هجدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی از فروردین ماه سال جاری رسما آغاز شد و  تا پایان آبان ادامه دارد.

طبق برنامه ریزی های انجام شده، شرکت های متقاضی ارزیابی در سطح تندیس تا تاریخ 10 آبان ماه سال جاری اظهارنامه های خود را تحویل مرکز تعالی سازمانی دادند که این تاریخ با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا در سال جاری با ارائه مهلت یک ماهه به شرکت های سطح تندیس در نظر گرفته شد. همچنین امسال برای اولین بار طبق تصمیم مرکز تعالی و کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی، اظهارنامه ها بصورت الکترونیکی از شرکت‌ها دریافت خواهد شد و در اختیار ارزیابان قرار خواهد گرفت همچنین همه مراحل ارزیابی بصورت مجازی خواهد‌شد.

از دیگر اقدامات مهم سال جاری و با توجه به تغییرات مدل از ابتدای سال جاری تعداد 24 جلسه کمیته علمی در خصوص تدوین الگوی تعالی سازمانی 1400 بصورت هفتگی و جلسات مجازی تشکیل و بصورت منظم ادامه دارد و تا کنون نتایج بسیار ارزشمندی حاصل گردیده و خروجی نهایی تدوین الگوی تعالی سازمانی 1400 خواهد بود که از سال آینده مبنای ارزیابی ها قرار خواهد گرفت.

 با توجه به حساسیت و اهمیت انتخاب تیم های ارزیابی چندین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت، برنامه ریزی و تشکیل شد و طی آن تیم های ارزیابی سطح تندیس انتخاب شدند و پس از تعیین ارزیابان، هم اکنون فرآیند ارزیابی آغاز شده است.

در سال جاری خوشبختانه تعداد شرکت ها در سطح تندیس تعداد قابل توجهی را نشان می دهد و نسبت به سال 98 رشد داشته است. این سازمان‌ها از حوزه های مختلف از جمله صنایع معدنی و فولاد، پتروشیمی، خدمات فنی و مهندسی، بیمه و سازمان های غیر انتفاعی را شامل می شود.

ارزیابی های انفرادی در سطح تندیس در حال انجام می باشد و برنامه ریزی جهت اجماع اولیه بصورت مجازی با اعضای تیم و نمایندگان سازمان های مربوطه و پشتیبانان فرایند ارزیابی در اوایل آذر ماه پیش بینی شده است و در ادامه نیز با تهیه برنامه بازدید از محل، سایت ویزیت بصورت مجازی انجام خواهد شد.

گفتنی است، در ادامه فرایند ارزیابی های هجدهمین دوره، شرکت های سطح تقدیرنامه برای تعالی در حال آماده سازی و ارسال اظهارنامه ها به دبیرخانه جایزه هستند. لازم به ذکر است زمان ارسال اظهارنامه در سطح تقدیرنامه نیز تا 30 آبان ماه تمدید شده است. تمامی سازمان ها و واحدهای حوزه‌های ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی کشور می توانند در این فرایند حضور پیدا کنند و در مسیر تعالی سازمانی گام بردارند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه حضور و زمان بندی و هزینه حضور در فرایند جایزه در سایت Iranaward.imi.ir و یا از طریق شماره تماس 88604332 قابل ارائه می باشد.

تمهيدات مركز تعالي سازماني جهت اطمينان از دقت و كيفيت فرايند ارزيابي و بازديد غير حضوري(مجازي)
شنبه,05 مهر, 1399

هجدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی در شرایطی برگزار می‌شود که اجرای پروتکل‌های بهداشتي مقابله با شیوع ويروس کرونا در همه فعاليت‌هاي كشور اجتناب ناپذیر شده است. در همین راستا مرکز تعالی سازمانی سازمان مديريت صنعتي برای حفظ سلامتی کلیه ذینفعان و رعایت كامل مقررات، با فراهم آوردن تمهیدات لازم، تمامی جلسات مربوط به فرایندهای ارزیابی متقاضیان را با بهره‌گیری از سیستم‌های الکترونیکي، به صورت غير حضوري(مجازی) برگزار مي‌نمايد و به منظور رعایت شرایط برابر، این رویه برای کلیه متقاضیان صرفنظر از موقعیت جغرافیایی بطور یکسان به اجرا در خواهد آمد.

مرکز تعالی سازمانی با بکارگیری شیوه‌های نوآورانه، اجرای فرایندهای بازديد از سایت را نیز به گونه‌ای به صورت غير حضوري (مجازي) برنامه‌ریزی کرده است که سازمان‌ها بتوانند اطلاعات لازم را به صورت كامل در اختیار تیم‌های ارزیابی قرار دهند تا به این ترتیب از شناخت کامل و واقعی سازمان‌های متقاضی همانند بازديد حضوري اطمینان حاصل شده و امکان ارزیابی دقيق و با کیفیت هرچه بهتر و بیشتر فراهم گردد.

امیدواريم شیوه‌های نوآورانه طراحي شده بتواند حرکت سازمان‌های فعال کشورمان را در مسير تعالي و در این شرایط خاص، هموارتر ساخته و به مرکز تعالی سازمانی کمک کند تا در انجام رسالت خود موفق‌تر از قبل عمل کند.

تمدید مهلت ارسال اظهارنامه‌های سطح تندیس تا 5 آبان 1399
ﺳﻪشنبه,25 شهریور, 1399

با توجه به شيوع ويروس کرونا و شرايط خاصي که کشور با آن مواجه شده است و نظر به کاهش ساعات کاری و دورکاری بخشی از کارکنان در سازمان‌های مختلف در دوران کرونا که موجب تاخیر در انجام فعالیت‌های مربوط به حوزه تعالی و آمادگی جهت ارزیابی شده است مرکز تعالی سازمانی با هماهنگی کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی تصمیم بر تمدید یک ماهه مهلت ارسال اظهارنامه‌های سطح تندیس گرفته است.

لذا سازمان‌های سطح تندیس می‌توانند اظهارنامه خود را در بازه زمانی 5 مهر تا پایان وقت اداری 5 آبان بصورت فایل الکترونیکی در اختیار مرکز تعالی سازمانی قرار دهند و نیازی به ارسال نسخه فیزیکی نمی باشد.

اظهارنامه سطح تندیس در قالب فایل pdf و حداکثر حجم فایل 15 مگابایت  و شامل: جلد، فرم ثبت نام، فهرست، متن اظهارنامه و ضمائم و پیوست ها می باشد.

نام گذاری فایل: اظهارنامه شرکت ... - سطح - سال

با تشکر

مرکز تعالی سازمانی

کلیه مراحل ارزیابی در سال 1399 بصورت مجازی انجام خواهد شد.
دوشنبه,10 شهریور, 1399

با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط خاصی که کشور با آن مواجه شده است و به منظور حفظ سلامتی کلیه ذینفعان جایزه ملی تعالی سازمانی اعم از مدیران و کارکنان سازمان‌های متقاضی، اعضاء ارکان جایزه ملی، ارزیابان و همکاران مرکز تعالی سازمانی، حداکثر تلاش بعمل آمده است تا ضمن تأکید بر رعایت کامل پروتکل‌های مربوطه از جمله حفظ محرمانگی، کلیه فرایندهای مربوط به ارزیابی متقاضیان جایزه ملی تعالی سازمانی در سال جاری به صورت مجازی(غیر حضوری) به اجرا درآید. بر این اساس نکات ذکر شده در زیر رعایت خواهد شد:

1- مرکز تعالی سازمانی، امکانات لازم را برای به اشتراک گذاری فایل‌ها و تبادل اطلاعات، تعیین سطوح دسترسی و برگزاری جلسات ارزیابی در تمام مراحل ارزیابی تیمی و بازدید از محل در اختیار ارزیابان و سازمان‌های متقاضی قرار خواهد داد.

2- کلیه طرف‌های ارتباطی در طول فرایند ارزیابی، متعهد به حفظ محرمانگی اطلاعات هستند و  در این خصوص مرکز تعالی سازمانی تمهیدات لازم را از نظر انتخاب بستر ارتباطی امن در نظر گرفته است.

3- تهیه و ارسال نسخه‌های چاپی اظهارنامه حذف شده و کلیه سازمان‌های متقاضی، اظهارنامه خود را طبق ضوابط تدوین اظهارنامه که از قبل در سایت iranaward.imi.ir اعلام شده است، در مهلت‌های زمانی تعیین شده و براساس رویه‌ای که به اطلاع سازمان‌های متقاضی خواهد رسید، در فرمت Pdf و با نام مشخص شده در اختیار مرکز تعالی سازمانی قرار خواهند داد.

4-  کلیه فعالیت‌های مربوط به بازدید از محل، برای تمامی سازمان‌های متقاضی، در هر موقعیت جغرافیایی که باشند و با هر ترکیبی از تیم‌های ارزیابی، به صورت مجازی برگزار خواهد شد. لذا تأمین ارتباط اینترنتی و تجهیزات ضروری با کیفیت مناسب برای برقراری ارتباط کارکنان سازمان متقاضی با سیستم‌های ارتباطی مرکز تعالی سازمانی و ارزیابان برعهده سازمان‌های متقاضی خواهد بود.

5- در صورتی که سازمان‌های متقاضی از سیستم مناسبی برای اجرای برنامه بازدید از محل به صورت مجازی برخوردار باشند، به گونه‌ای که بنا به تأیید مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی، بتواند نیازهای کامل تیم ارزیابی را برآورده سازد، تیم ارزیابی می‌تواند با تأکید بر حفظ محرمانگی، برای استفاده از آن سیستم، برنامه‌ریزی نماید. در صورتی که سیستم‌های سازمان متقاضی، شرایط کافی را دارا نباشند، کلیه فعالیت‌های برنامه بازدید از محل، روی پلاتفرم مرکز تعالی سازمانی صورت خواهد پذیرفت.

6- مرکز تعالی سازمانی اقدامات لازم را برای ارائه اطلاع‌رسانی‌ها و آموزش‌های مورد نیاز به ارزیابان و سازمان‌های متقاضی، به منظور استفاده بهینه از امکانات مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، جهت برگزاری فرایندهای ارزیابی بصورت مجازی، انجام خواهد داد.

مرکز تعالی سازمانی امید فراوان دارد که با مساعدت و همکاری همه ذی‌نفعان، هجدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی را با رعایت کلیه ضوابط و مقررات بهداشتی و در بالاترین سطح کیفی برگزار کند و گام دیگری در جهت حرکت پیوسته سازمان‌های کشورمان در مسیر تعالی بردارد.

فرآیند ثبت نام در هجدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی در حال انجام است.
ﺳﻪشنبه,07 مرداد, 1399

ثبت نام شرکت ها و سازمان‌های متقاضی حضور در فرآیند هجدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی از 20 فروردین ماه 99 رسما آغاز شد و تا پایان خرداد ماه جاری شامل تخفیف بوده و ادامه ثبت نام با قیمت‌های جدید سال 99 همچنان ادامه دارد.

مرکز تعالی سازمانی از تمامی سازمان‌ها و واحدهای حوزه‌های ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی کشور که حائز شرایط  می باشند، دعوت کرد تا در هجدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی، با حضور فعال خود در فرآیند این جایزه، به سمت استقرار نظام های مدیریتی، نگاه سیستمی و جامع به تمام فعالیت های سازمان در مسیر تعالی سازمانی گام بردارند.

در طول هفده سال اجرای جایزه ملّی، با تكیه بر تجارب كسب شده طی سال‌های گذشته، این فرصت نیز فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در كلیه بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، با دیگر سازمان‌ها به مقایسه گذاشته و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

حضور هر چه فعال‌تر سازمان‌های برتر ایرانی موجب گسترش جریان یادگیری و توسعه فرهنگ تعالی سازمانی در تمام بخش‌های اقتصادی و سازمان‌های كشورمان خواهد شد و با حركت سازمان‌ها در مسیر تعالی، كشور عزیزمان به قله‌های سربلندی و افتخار دست خواهد یافت.

جایزه ملی تعالی سازمانی، قدیمی ترین و معتبرترین جایزه رسمی، ملی و قانونی کشور در زمینه تعالی است و علاوه بر دارا بودن نظام نامه از سوی وزارت صنعت، بر اساس قانون، مورد تایید و اعتبار سازمان ملی بهره وری است.

این جایزه با مسئولیت متولی گری سازمان مدیریت صنعتی توسط مرکز تعالی سازمانی بعنوان مجری ارزیابی‌ها و برگزاری همایش تعالی سازمانی، با مشارکت جدی وزارتخانه ها و سازمانهای حاکمیتی به ویژه وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به منظور جاری نمودن تعالی سازمانی و دستیابی به موفقیت پایدار بنگاه‌های تولیدی و خدماتی در کشور پایه‌گذاری شده است و هر سال در هفته اول اسفندماه با حضور مسوولان کشوری از شرکت های سرآمد تقدیر به عمل می آید.

تاکنون سازمان‌های بزرگی در حوزه‌های: فولاد و صنایع معدنی و صنایع پتروشیمی، فنی مهندسی، نفت و گاز، فناوری اطلاعات، بخش عمومی، بانک و بیمه، حمل و نقل و خودرو در سطوح مختلف در هجدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی ثبت نام کرده اند.

یادآور می شود، جایزه ملی تعالی سازمانی دارای سه سطح متمایز است و فرآیند ثبت نام و ارزیابی آن در سطوح گواهی تعهد به تعالی، تقدیرنامه برای تعالی و سطح تندیس‌ها در چارچوب نظام نامه ابلاغی وزارت صنعت و شورای راهبری جایزه ملی تعالی سازمانی انجام می شود. دبیرخانه جایزه ملی تعالی سازمانی آماده راهنمایی به شرکت ها و سازمان ها و پاسخگویی به پرسش های مرتبط است. همچنین علاقمندان جهت کسب اطلاعات می‌توانند با شماره 88604332 تماس حاصل فرمایند و یا به وبگاه رسمی جایزه به نشانی http://excellence.imi.ir  مراجعه نمایند.

مرکز تعالی سازمانی

برنامه زمانی هجدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی در سال 1399
ﺳﻪشنبه,07 مرداد, 1399

برنامه زمانی هجدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی طبق روال هر سال برگزار خواهد شد.​ZAMAN 99-low.jpg

بازتاب خبری برگزاری هفدهمین همایش تعالی سازمانی در 26 خرداد 1399
مراسم اهدای جوایز سازمان های سرآمد در تاریخ 26 خرداد ماه 1399 برگزار گردید.
شنبه,31 خرداد, 1399

هفدهمین همايش تعالي سازماني که در 26 خرداد ماه 1399 برگزار شد،  با حضور مقامات کشوری معرفي و تقدير از سازمان‌هاي سرآمد کشور انجام گردید.

در چارچوب برنامه‌هاي توسعه صنعتي و به منظور ارتقاء سطح بهره وري و توسعه تعالی در شركت‌ها و سازمان‌هاي ايراني، معرفي الگوي ملي تعالي سازماني و ارزيابي سازمان‌ها بر اين اساس با حمايت وزارت صنایع و معادن وقت، از سال 1382 آغاز شد و به لطف الهی و پشتوانه وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به همت مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی تاكنون تداوم داشته و روند رو به توسعه‌اي را طي كرده است. بر اين اساس سازمان مديريت صنعتي در سال جاري نيز همانند 16 سال گذشته اقدام به اعطاي جايزه ملّي تعالي سازماني از طريق تشكيل تيم‌هاي ارزيابي، ‌بازديد از سازمان‌ها و شناسايي شركت‌ها و سازمان‌هاي سرآمد و برتر براساس مدل علمي و معتبر نموده است.

این جایزه با دارا بودن نظام نامه وزارت صنعت و معدن و تجارت و تاییدیه سازمان ملی بهره وری، هم اکنون معتبرترین و با قدمت ترین جایزه ملی در حوزه تعالی و بهره وری می باشد.

اقتصاددانان بر این امر توافق نظر دارند که رشد تولید ناخالص داخلی در سطح ملی و یا ایجاد ارزش افزوده در هریک از بخش‌های اقتصادی از طریق افزایش نهاده‌ها (شامل سرمایه و نیروی کار) و دیگری بهبود عملیات و ساختارها (شامل مدیریت بهینه، ارتقای فناوری های تولید و مهارت و کیفیت نیروی انسانی) حاصل می‌شود.

لذا در شرایط کنونی در کنار تزریق سرمایه و نیروی کار، باید تلاش ملی به سمت و سوی بهبود عملیات و ساختار ها هدایت شود. به عبارت روشن تر می‌توان با اجرای طرح‌های بهبود، بهره‌وری عوامل تولید را افزایش داد. این امر از طریق ارتقای سطح مهارت مدیران و کارکنان و بکارگیری فناوری‌های مناسب میسر است. دستیابی به رشد اقتصادی از طریق استفاده بهینه از منابع و تبدیل آن‌ها به قابلیت‌های سازمانی از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها به شمار می‌آید و جایزه ملّی تعالی سازمانی بدنبال ارزیابی و معرفی سازمان‌هایی است که در تحقق این امر در کشورمان می‌کوشند.

ارزیابی سازمان‌ها در این جایزه بر اساس الگوی تعالی سازمانی صورت می‌گیرد که در آن ویژگی های یک سازمان سرآمد تشریح شده است. براساس الگوی تعالی سازمانی، سازمانهای سرآمد بایستی الزام عملی خود را به ارزش ها و اصول زیر نشان دهند. متقاضیان در ابتدا اظهارنامه تعالی خود را ارسال می نمایند و پس از تشکیل تيم‌هاي ارزيابي و ‌بازديد از محل متقاضیان امتیاز آنان مشخص شده و در سطوح مختلف تعالی قرار می‌گیرند.

كليه سازمان‌ها و شركت‌هاي ايراني در 5 بخش ساخت و توليد، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومي، در صورت انجام خودارزيابي بر اساس الگوي تعالي سازماني و به اجرا گذاردن برنامه‌های بهبود مي‌توانند متقاضي جايزه ملّي تعالي سازماني باشند. در هفده  سال گذشته در حدود 1400 سازمان ايراني از نزديك و توسط ارزيابان تعالي سازماني مورد ارزيابي قرار گرفته اند و نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود نظام‌هاي مديريتي آن‌ها شناسايي شده و بهبود يافته است.

در 17 سال اخیر برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی تعداد سازمان های حاضر در فرایند جایزه ملی تعالی از لحاظ ابعاد سازمانی:

 • 70 درصد سازمان های بزرگ(بالای 150 نفر)،
 • 22 درصد سازمانهای با ابعاد متوسط (بین 50 تا 150 نفر) و
 • 8 درصد سازمان های کوچک(زیر 50 نفر)  بوده اند.

  با توجه به بخش بندی های جایزه ملی تعالی سازمانی:
 • در حوزه ساخت و تولید 51.9 درصد،
 • در حوزه خدمات 41.9 درصد و 4.2 درصد در حوزه سلامت و
 • 2 درصد مجموعا در حوزه های آموزش و بخش عمومی

  در فرایند جایزه ملی حاضر بودند.

  شایان ذکر است در هفدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی، برخی شرکت ها و سازمان های مختلف خصوصی و دولتی در حوزه های بانک و بیمه، نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع معدنی و فولاد، شهرداری ها، دستگاه های دولتی استانی، عمرانی، رسانه، تشکل ها، دارویی، حمل و نقل، فناوری اطلاعات، کاشی و سرامیک، خدمات مهندسی و مشاوره مورد ارزیابی قرارگرفتند که نتایج آنها در این همایش اعلام خواهد شد.

  در هفدهمين دوره جایزه ملی تعالی سازمانی در سال 1398:
 • 15 سازمان در سطح تندیس،
 • 31 سازمان در سطح تقدیرنامه برای تعالی و
 • 12 سازمان برای گواهی تعهد به تعالی

   از میان شركت بزرگ و معتبر كشور در جايزه ملّي تعالي سازماني ثبت نام نمودند.

  در طول 17 دوره اجرای جایزه ملی تعالی سازمانی حدودا 1400 سازمان مورد ارزیابی قرار گرفتند و به طور متوسط در هر دوره 229 نفر از ارزیابان در ارزیابی ها مورد استفاده قرار گرفتند.

IranAward.imi.ir

مراسم اهدای جوایز سازمان های سرآمد در سال 1398
شنبه,10 خرداد, 1399

        با توجه به اينكه مراسم اهداي جوايز و معرفي برندگان سطوح مختلف در 5 اسفند 1398 بدلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کنسل گردید،  مرکز تعالی سازمانی مراسمی را در تاریخ 99/03/26با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و حضور حداقلی مدعوین برنامه ریزی کرده ‌است.


مرکز تعالی سازمانی
سازمان مدیریت صنعتی

اطلاعیه تعویق همایش و کنفرانس تعالی سازمانی/ شرط اول تعالی سازمانی سلامت سرمایه انسانی است
شنبه,03 اسفند, 1398

​مدعوین محترم هفدهمین همایش تعالی سازمانی و کنفرانس علمی کاربردی تعالی سازمانی
با سلام و احترام؛
به استحضار می رساند، مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی در راستای مسوولیت اجتماعی خود مبنی بر کمک به کنترل سرایت ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت خانواده بزرگ تعالی سازمانی در سراسر کشور پیرامون مسائل مرتبط با شیوع این ویروس و لزوم توجه به رعایت ایمنی و سلامت شرکت کنندگان، همچنین تاکید وزارت بهداشت مبنی بر لغو همایش ها و رویدادهای پر مخاطب، علیرغم تلاش یکساله همه ذینفعان و برنامه ریزی های صورت گرفته، مراسم اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی در روز دوشنبه ۵ اسفند و نیز کنفرانس تعالی سازمانی در روز سه شنبه ۶ اسفندماه را به زمان دیگری موکول نمود.
اعلام زمان جدید منوط به بهبود شرایط موجود خواهد بود و متعاقبا اعلام می شود.
مرکز تعالی سازمانی
سازمان مدیریت صنعتی

تعالی سقف ندارد / حضور در ارزیابی جایزۀ ملی تعالی سازمانی نشانۀ شجاعت و اشتیاق یادگیری
جمعه,27 دی, 1398

حضور فولاد مبارکه در ارزیابی جایزۀ ملی تعالی سازمانی نشانۀ شجاعت و اشتیاق یادگیری این شرکت است. 

 

 

با حضور تیم اعزامی مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی، شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان از تاریخ 9 دی به مدت 4 روز در فرایند ارزیابی جایزۀ ملی تعالی سازمانی شرکت کرد.

 

در مراسم اختتامیۀ ایــــــن ارزیابـــــی، حمیدرضاعظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، ضمن تشکر از زحمات و واکاوییهای تیم ارزیابی عنوان کرد: نکتۀ مثبت حضور در این فرایند و جایزه این است که شرکت، این شجاعت و جسارت را داشته است که سازمانی از بیرون آن را ارزیابی کند و نقاط قابلبهبود را به آن گوشزد نماید. همچنین این امر از اشتیاق به یادگیری فولاد مبارکه حکایت دارد.

وی تأکید کرد: حضور در فرایند این جایزه بههیچعنوان نباید شرکت را دچار غرور کند. باید به یاد داشته باشیم که تعالی سقف ندارد و حتی اگر مجددا جایزۀ آن را دریافت کنیم، نباید در فرایند یادگیری، بهبود و تعالی متوقف شویم.

مهندس عظیمیان با تأکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه دو جنبۀ صنعتی و اقتصادی دارد، تصریح کرد: در هر دو بخش باید با تولید دانش و ثروت به پیشرفت خود ادامه دهیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: همچنان که در قوانین نظام آفرینش آمده است، اگر بخواهیم به پله های بالاتری از تعالی و کمال دست یابیم باید تلاش بیشتری داشته باشیم از این رو در فولاد مبارکه نیز این نظام و قانون حکم فرماست و باید برای رشد فزاینده تلاش بیشتری  داشته باشیم در غیر این صورت متوقف خواهیم شد. 


بنابر این گزارش، در این مـــراسم احمد اثنیعشری، ارزیاب ارشد جایزۀ تعالی سازمانی، ضمن قدردانی از همکاری مدیران و کارشناسان شرکت فولاد مبارکه در فرایند ارزیابی، گزارش کاملی از یافتهها و اقدامات انجامشده ارائه کرد.

متعالی بودن تنها کلید راهگشای حرکت در فضای چالشی کسب و کار

در همین خصوص معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه عنوان کرد: در فضای چالشی کسبوکار و صنعت، متعالی بودن تنها کلید راهگشای حرکت در این فضاست. بیشک مدیریت و کارکنان هستند که با حضور حداکثری خود در فرایند ارزیابی و سایر فعالیتها شرکت را شاداب و رو به پیشرفت نگه میدارند.

سید مهدی نقوی با اشاره به اینکه باید با یادگیری از نقاط قابلبهبود ارائهشده در دورههای قبل بتوانیم از چالشهای پیشِرو عبور کنیم، اظهار داشت: اگر اعلام میکنیم که توسعۀ فولاد مبارکه به وسعت ایران است، باید تلاش خود را در مسیر رشد و تعالی دوچندان کنیم. باید با استفاده از آموختههای این فرایند و با عنایت به گزارشهای ارزیابان مسیر تعالی را برای سالهای پیش رو هموارتر کنیم.

وی خاطر نشان کرد:دستاوردها و یافته های فولاد مبارکه در چنین فرایندهایی راهگشای سایر شرکت هایی خواهد بود که قصد حضور در این دوره ارزیابی و جوایز را دارند.

گفتنی است شرکت فولاد مبارکه طی چند دوره حضور در فرایند این ارزیابیها به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته است. تاجاییکه در سال 91 برای اولین بار و بهعنوان تنها شرکت ایرانی توانست تندیس زرین جایزۀ ملی تعالی سازمانی را کسب کند و در سال 93 نیز این مهم را تکرار نماید.

علاوه بر این در سال 96 نیز با شرکت در ارزیابی تعالی اروپا (EFQM)، توانست بهعنوان تنها شرکت ایرانی با کسب تقدیرنامۀ پنج ستاره به سطح بینالمللی راه یابد و در سال 1397 موفق به کسب تندیس زرین جایزۀ تعالی اروپا (EFQM) شد.

طی مراسمی در سازمان مدیریت صنعتی پوستر و شعار هفدهمین همایش تعالی سازمانی رونمایی شد
دوشنبه,27 آبان, 1398

امسال با توجه به سال رونق تولید و همزمانی برگزاری همایش با روز مهندسی، محور اصلی هفدهمین همایش تعالی سازمانی، «مهندسی تعالی در سازمان‌های ایرانی» برای رونق تولید قرار داده شد.

سید علیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی و دبیر این همایش در حاشیه مراسم افتتاحیه اجماع اولیه ارزیابان شرکت های سطح تندیس هفدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: این مراسم با حضور جمعی از اعضای کمیته علمی، ارزیابان و مدیران سازمان های سرآمد کشور برگزار و از پوستر و شعار جدید هفدهمین همایش ملی تعالی سازمانی رونمایی شد.

وی با بیان اینکه الگوی تعالی سازمانی یکی از ابزارهای قوی و قدرتمند برای ارتقا و توسعه بنگاه ها به شمار می رود، افزود: این الگو با ارزیابی 9 معیار مهم در حوزه توانمندسازها و نتایج از جمله استراتژی، رهبری سازمان، کارکنان، فرآیند و محصولات و خدمات، همکاری ها و منابع و نیز نتیجه آنها در مشتریان، کارکنان، سازمان و جامعه، به یادگیری، بهبود و نوآوری کسب و کارها و سازمان‌ها کمک شایانی می کند.

شجاعی با تاکید بر اینکه امروزه شرکت ها برای قرار گرفتن در زمره بنگاه ها و سازمان های سرآمد و پیشی گرفتن از رقبا در بازار ملی و بین المللی از این الگوی جامع استفاده می کنند، اظهار داشت: چندی پیش در مراسم بین المللی که در حوزه تعالی سازمانی در کشور فنلاند برگزار شد سازمان هایی از کشورهای بلژیک، سوئیس، چین، پرتغال، انگلستان، امارات، فنلاند، فرانسه، مجارستان و ترکیه حائز رتبه برتر و کسب جایزه شدند. وی ادامه داد: امسال در ایران نیز شرکت ها و سازمان های مختلف خصوصی و غیردولتی در صنعت و خدمات با پیاده سازی الگوی تعالی سازمانی در مجموعه خود، نسبت به ارزیابی آن اقدام و با حضور در هفدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی میزان سرآمدی شرکت خود را محک می زنند. 

دبیر همایش ملی تعالی سازمانی با اشاره به گستره کاربرد این الگو در کلیه سازمان های تولیدی و خدماتی خصوصی و دولتی، گفت: جایزه ملی تعالی سازمانی در پنج بخش ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی یا غیرانتفاعی برگزار می شود. لذا علاوه بر صنایع کوچک و متوسط و بزرگ، دانشگاه ها، شهرداری ها، دستگاه های دولتی همچون وزارتخانه ها و سازمان های استانی، شرکت های دولتی همچون آب و برق می توانند در این فرآیند حضور یابند.

شجاعی به تقارن زمانی برگزاری همایش امسال با 5 اسفندماه و روز مهندسی اشاره کرد و گفت: رونق تولید از سازمان‌ها و بنگاه‌های متعالی حاصل می‌شود و زمانی می‌توانیم به رونق تولید امید داشته باشیم که سازمان‌های تولیدی و خدماتی و دستگاه های پشتیبان آنها یعنی دستگاه های دولتی و اجرایی در مسیر تعالی قرار گیرند. برای تحقق این موضوع ضروری است همه سازمان های کشورمان پیاده سازی ارزش ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی را در دستور کار خود قرار دهند و تا حصول نتیجه آن را مهندسی و مدیریت کنند. از همین رو شعار هفدهمین همایش را «مهندسی تعالی در سازمان های ایرانی» در نظر گرفتیم.

گفتنی است هفدهمین همایش ملی تعالی سازمانی 5 اسفندماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود و سازمان های سرآمد هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی معرفی می شوند. فرصت ثبت نام و ارائه اظهارنامه در سطوح تقدیر تا پایان آبان و سطح گواهی حداکثر تا آخر آذرماه امکان پذیر است.   

موضوع فرهنگ صنعتی در صنعت کشور مغفول مانده است/ لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن
یکشنبه,12 آبان, 1398

دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی با اشاره به این که موضوع فرهنگ صنعتی در صنعت کشور مغفل مانده است بر لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن تاکید کرد.

 

*** فرهنگ صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیدعلیرضا شجاعی در خصوص برگزاری همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی، اظهار داشت:

در سال گذشته پس از بررسی مباحثی که در جلسات و هم‌اندیشی‌ها مطرح شده بود به این نتیجه رسیدیم که در کشور ما موضوع فرهنگ صنعتی همچنان مغفول است و همین مشکل یکی از دلایل موفق نبودن ما در بحث توسعه صنعتی است.

وی ادامه داد: همین موضوع ما را برآن داشت تا بررسی کنیم که در زمینه ایجاد و توسعه فرهنگ صنعتی چه کاری می‌توان انجام داد.

با این هدف طرح ایجاد شورای فرهنگ صنعتی در مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی شکل گرفت و قرار شد که در آبان ماه امسال همایشی با موضوع راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی برگزار کنیم.

 

*** اهمیت فرهنگ و پیوست فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها

 

عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر اهمیت فرهنگ و پیوست فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها، اظهار داشت:

رهبری در دیدار اخیر با نخبگان تاکید فرمودند که علم اگر چنانچه با فرهنگِ درست، با مشی فکری درست همراه نباشد، خطرناک خواهد شد و مثال صنعت هسته‌ای را مطرح کردند که عده‌ای از این صنعت و علم مفید به علت فرهنگ غلط قدرت‌طلبی برای بمب هسته‌ای استفاده کردند.

وی اشاره‌ای نیز به سخنان چندی پیش وزیر صمت مبنی بر همکاری فرهنگ و صنعت و لزوم کمک فرهنگ به صنعت داشت و تاکید کرد:

چنانچه فرهنگ صنعتی، همسو با ارزش‌ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی و در راستای تعالی افراد و سازمان‌های ایرانی باشد قطعا می‌تواند زیربنای رونق تولید قرار گیرد و توسعه پایدار و سلامت را به همراه داشته باشد.

 

*** لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی

 

شجاعی با بیان اینکه تعداد کم مقالات دریافت شده حاکی از ناآشنایی متخصصین کشور در هر دو حوزه صنعت و فرهنگ با مقوله فرهنگ‌صنعتی است لذا باید تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن ارائه و جایگاه فعلی ایران از لحاظ فرهنگ صنعتی را بررسی و ترویج کنیم و سپس به راهکارهای توسعه آن بیاندیشیم، افزود:

اینکه تصور شود فرهنگ صنعتی، تنها مختص بخش صنعت است یک خطای بزرگ است و شاید همین تصور باعث مهجور ماندن فرهنگ‌صنعتی شده است درحالیکه پیش‌زمینه صنعتی در ایران بسیار قوی است و ما فرهنگ صنعتی را در ایران داریم به خصوص با توجه به فرهنگ ملی و اسلامی ما این فرهنگ وجود دارد و باید همه حوزه‌ها به آن توجه بیشتری داشته باشند.

 

*** مشارکت بیش از ۱۰ انجمن علمی و تشکل غیردولتی برای برگزاری همایش

 

دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی، گفت:

از ویژگی‌های این همایش مشارکت بیش از ۱۰ انجمن علمی و تشکل غیردولتی برای برگزاری آن با مرکز تعالی سازمانی و حمایت معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، موسسه فرهنگی اکو و دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام می‌باشد.

مدیر مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی، افزود:

امیدواریم در اولین فرصت پس از برگزاری این همایش، شورای فرهنگ صنعتی با مشارکت بخش‌های دولتی و تشکل‌های غیردولتی مرتبط تشکیل و طرح ملی توسعه فرهنگ صنعتی ایران تدوین شود تا نقش هر یک از ذی‌نفعان در این طرح مشخص گردد.

گفتنی است در این همایش، جمعی از مدیران، صاحبنظران، علاقه‌مندان و دست اندرکاران امر فرهنگ و صنعت کشور حضور داشته و سخنرانی می‌کنند.

همچنین طیف متنوعی از موضوعات مرتبط با فرهنگ صنعتی، در قالب مقالات و سخنرانی‌های تخصصی با هدف تبادل دانسته‌های علمی، کاربردی و اجرایی ارائه و تلاش می‌شود به فرهنگ صنعتی، در چهار حوزه فردی، سازمانی، ملی و حاکمیتی بپردازد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همایش ملی راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۸:۳۰، در محل مرکز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار خواهد شد.

https://sanayepress.com/1398/08/12/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA/

رشد 4 برابری متقاضیان در سطح تندیس /ارزیابی شرکت های سرآمد ایران کلید خورد
ﺳﻪشنبه,07 آبان, 1398

ثبت نام شرکت ها و سازمان های متقاضی حضور در فرآیند هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی از فروردین ماه سال جاری رسما آغاز شد و  تنها تا پایان آبان ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی از دبیرخانه اجرایی جایزه ملی تعالی سازمانی، طبق برنامه ریزی های انجام شده، شرکت های متقاضی ارزیابی در سطح تندیس در تاریخ 6 مهر ماه سال جاری اظهارنامه های خود را تحویل دبیرخانه دادند و با توجه به حساسیت و اهمیت انتخاب تیم های ارزیابی چندین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت، برنامه ریزی و تشکیل شد و طی آن تیم های ارزیابی سطح تندیس انتخاب شدند و پس از تعیین ارزیابان، هم اکنون فرآیند ارزیابی آغاز شده است.

 بنا به این گزارش، در سال جاری با توجه به تجربه موفق روش ارزیابی 94+ در سطح تقدیرنامه، تصمیم کمیته علمی جایزه ملی بر این شد تا این روش به سطح تندیس ها هم تعمیم یابد.

در طول شانزده سال اجرای جایزه ملّی، با تكیه بر تجارب كسب شده طی سال‌های گذشته، این فرصت نیز فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در كلیه بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، با دیگر سازمان‌ها به مقایسه گذاشته و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

مسوول اجرایی جایزه ملی تعالی سازمانی با بیان اینکه در سال جاری تعداد شرکت های در سطح تندیس 4 برابر رشد نسبت به سال 97 را نشان می دهد، گفت: این سازمان‌ها از حوزه های مختلف از جمله صنایع معدنی و فولاد، پتروشیمی، خدمات فنی و مهندسی، صنایع فلزی و بانک و بیمه را شامل می شود.

ارزیابی های انفرادی در سطح تندیس در حال انجام می باشد و برنامه ریزی جهت اجماع اولیه با حضور همه اعضای تیم و نمایندگان سازمان های مربوطه و پشتیبانان فرایند ارزیابی در تاریخ 21 و 22 آبان در مرکز تعالی سازمانی صورت پذیرفته است و در ادامه نیز با تهیه برنامه بازدید از محل، سایت ویزیت انجام خواهد شد.

گفتنی است، در ادامه فرایند ارزیابی های هفدهمین دوره، شرکت های سطح تقدیرنامه برای تعالی در حال آماده سازی و ارسال اظهارنامه ها به دبیرخانه جایزه هستند. لازم به ذکر است زمان ارسال اظهارنامه در سطح تقدیرنامه نیز تا 15 آبان ماه تمدید شده است. تمامی سازمان ها و واحدهای حوزه‌های ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و عمومی کشور می توانند در این فرایند حضور پیدا کنند و در مسیر تعالی سازمانی گام بردارند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه حضور و زمان بندی و هزینه حضور در فرایند جایزه در سایت Iranaward.imi.ir و یا از طریق شماره تماس 88604332 قابل ارائه می باشد.

برگزاری سمینار بازآموزی ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی موضوع: معرفی آخرین تغییرات در روش ارزیابی 94+ و تعمیم آن به سطح تندیس ها
دوشنبه,15 مهر, 1398
 • این سمینارآموزشی با هدف معرفی تغییرات روش ارزیابی 94+ و تعمیم آن به ارزیابی سطح تندیس ها در جایزه ملّی تعالی سازمانی، در تاریخ چهارشنبه 10 مهر ماه برگزار گردید و مخاطب آن ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی بودند.
 • روش ارزیابی +94  (به‌اضافه‌ی نود و چهار) با بهره‌گيري از تجارب شانزده دوره برگزاري جايزه ملّي تعالي سازماني در كشور، پیشنهادهای ارزيابان و سازمان‌هاي حاضر در جايزه طراحی شده است و تمرکز ویژه‌ای بر بازدید از محل به عنوان مهمترین بخش ارزیابی دارد.
 • تا کنون روش ارزیابی 94+ برای ارزیابی متقاضیان سطح تقدیرنامه مورد استفاده قرار می‌گرفت و بر اساس مصوبه کمیته علمی، مقرر شده است که روش تجدید نظر شده 94+ از سال جاری برای سطح تندیس ها نیز بکار گرفته شود.در  این سمینار به تبیین آخرین تغییرات و ویرایش های اعمال شده روی روش ارزیابی 94+ پرداخته شد.
 • در روش ارزیابی 94+ (در سطح تندیس) به مدت 2 سال امکان ارائه هر دو شکل اظهارنامه - شامل اظهارنامه 94+ و اظهارنامه 82 (روش قبلی) - وجود دارد. اما از سال 1400 در سطح تندیس، تنها اظهارنامه 94+ قابل پذیرش است.

چرا کسب و کارها از رونق می افتند
یکشنبه,07 مهر, 1398

مدیر تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی مطرح کرد:

چرا کسب و کارها از رونق می افتند

 

اگر کسب و کارهای نوپا به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک به تعالی سازمان خود توجه نکنند سریعتر از دیگر بنگاه‌ها از رونق می افتند.

سید علیرضا شجاعی گفت: با توجه به وضعیت فعلی فضای کسب و کار و شرایط حاکم بر بنگاه‌ها؛ در صورت بی توجهی سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی به بهره‌گیری از مدل تعالی سازمانی بی شک از مسیر رونق خارج خواهند شد و در این زمینه فعالان حوزه فناوری اطلاعات (IT)، تجارت الکترونیکی، فین‌تک، ICT، مخابراتی، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به مراتب آسیب پذیرتر هستند.

وی تاکید کرد: سازمان مدیریت صنعتی باور دارد که مسیر رونق تولید و خدمات در کشور از تعالی سازمانی می‌گذرد لذا مصمم به نهادینه کردن الگوی تعالی سازمانی در کشور است.

شجاعی با اشاره به جامعیت مدل تعالی سازمانی برای چکاپ کامل یک بنگاه، گفت: با ارزیابی سازمان بر اساس معیارهای 9 گانه و ارزشهای تعریف شده سازمان‌ها می‌توانند مسیر تعالی خود را مشخص کرده و برای طی این مسیر، از بُعد رهبری، استراتژی، فرآیندها، محصولات، خدمات، منابع و ... پروژه های بهبود تعریف و اجرا کنند.

وی ادامه داد: مرکز تعالی سازمانی برای کمک و حمایت از بنگاه ها در سال رونق تولید نشست های هم اندیشی با هدف ترویج و گسترش کاربرد مدل تعالی سازمانی در کشور در راستای ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و تجارب موفق در بخش‌های مختلفی از جمله بانک و بیمه و شهرداری‌ها برگزار کرده که در هر کدام ضمن معرفی مدل و کاربرد آن در بخش مربوطه، تجربه موفق پیاده سازی و آثار آن توسط یک یا چند سازمان سرآمد ارائه شد.

مدیر تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی گفت: هم‌اندیشی چشم‌انداز تعالي سازماني از صنایع مادر تا کسب‌وکارهای نوین با تمرکز بر صنعت فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی همراه با ارائه تجربه الگوی پیاده سازی تعالی سازمانی عصر روز دوشنبه 8 مهرماه از ساعت 14 تا 18 در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود و در آن علاوه بر بیان اهمیت بکارگیری مدل تعالی سازمانی و اثر آن بر عملکرد کسب و کارها، درس آموخته‌هاي استقرار الگوي تعالي سازمانی از شرکت فولاد مبارکه و شرکت تجارت الکترونیک ارتباط فردا در این خصوص ارائه می‌شود.

وی افزود: جايگاه و تاثير مدل تعالي سازماني در شرکت‌های فناوری اطلاعات، نکات مهمی که بنگاه‌ها و سازمان‌های حوزه ICT در تعالی سازمانی باید مورد توجه قرار دهند، ساز و کار توسعه مدل تعالی سازمانی در صنعت فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی و در نهایت رویکردهای انقلاب صنعتی چهارم و جامعه پنجم و ارتباط آن با تعالی در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

گفتنی است حضور مدیران و کارشناسان مرتبط با موضوع نشست هم اندیشی با ثبت نام قبلی از طریق شماره 88604331 رایگان است.

هم‌اندیشی تعالی سازمانی در صنعت بانک‌ها و بیمه‌ها
یکشنبه,06 مرداد, 1398

به گزارش خبرگزاری صنایع، دومین هم‌اندیشی تعالی‌سازمانی در صنعت بانک‌ها و بیمه‌ها در تاریخ ۰۶ تیر ماه ۱۳۹۸ در ساختمان شماره ۲ سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

سخنرانان این مراسم ارسلان امیری، عضو هیات عامل و معاونت مدیر عامل در امور سرمایه انسانی و طرح و برنامه بانک پاسارگاد، علیرضا شجاعی، مدیر مرکز تعالی‌سازمانی و آذر محصصی مدیر کل طرح و توسعه و مدیر تعالی بانک دی در خصوص مسائل مربوط به این حوزه سخنانی را مطرح کردند.

در این همایش در خصوص دلایل و اهداف بهره‌گیری از الگوی تعالی سازمانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت. 

در ادامه این همایش، ارسلان امیری، عضو هیأت عامل و معاونت مدیرعامل در امور سرمایه انسانی و طرح و برنامه بانک پاسارگاد در خصوص درس آموخته‌های استقرار الگوی تعالی سازمانی در بانک پاسارگاد سخنرانی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این هم‌اندیشی از ساعت ۱۴ الی ۱۸ در اتاق جلسه پویش سازمان مدیریت صنعتی با حضور مدعوین و مسئولین صنعت بانک‌ها و بیمه‌ها برگزار شد.


https://sanayepress.com/1398/05/06/%D9%87%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9/

پیاده سازی مدل تعالی سازمانی در شهرداری‌های کشور
یکشنبه,06 مرداد, 1398

سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی ابلاغیه ای به استانداری ها اعلام کرد:‌ با توجه به هماهنگی به‌عمل‌آمده با مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی و تأکید بر لزوم قرار گرفتن شهرداری‌ها در سیر تعالی و ضرورت پیاده‌سازی الگوی تعالی سازمانی در حوزه شهری باهدف اجرای خودارزیابی و شناخت نقاط قوت و زمینه‌های قابل‌بهبود خود و نیز ایجاد فضایی برای تبادل تجربیات موفق، این سازمان در راستای انجام‌وظیفه ذاتی و قانونی خود مبنی بر نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها و پشتیبانی و حمایت از فعالیت آنها با رویکرد بهبود عملکرد و تعالی سازمان در نظر دارد با استفاده از ظرفیت تخصصی مرکز مذکور، این وظیفه مهم را تا رسیدن به اهداف تعیین‌شده انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، در این ابلاغیه همچنین آمده است:  نظر به اینکه فرآیند جایزه ملی تعالی سازمانی منبعث از مدل‌های روزآمد بین‌المللی برای ارزیابی انطباق سیاست‌ها، راهبردها، فرآیندها و نتایج کلیدی حوزه‌های فعالیت شهرداری‌ها با رفتارهای مورد انتظار از سازمان‌های سرآمد و متعالی بوده و اجرای مستمر و کامل آن می‌تواند تعالی تدریجی سازمان را در ابعاد فوق‌الذکر به همراه داشته باشد و با در نظر گرفتن تائید اعتبار جایزه مذکور توسط سازمان ملی بهره‌وری ایران، ثبت‌نام شهرداری‌ها و قرار گرفتن در فرآیند ارزیابی و بهبود مستمر در مرحله نخست به‌صورت داوطلبانه به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مدیریت شهرداریها مورد توصیه و تأکید این سازمان است .
در همین راستا سازمان متبوع در نظر دارد از شهرداری‌هایی که در فرآیند جایزه ملی به‌صورت داوطلبانه شرکت نموده و موفق به اخذ گواهی تعهد به تعالی یا تقدیرنامه برای تعالی و در مراحل بالاتر اخذ تندیس‌های  بلورین، سیمین و زرّین گردند  دریکی از مناسبت‌های مرتبط با شهرداری‌ها مطابق تقویم کشور طی مراسمی ویژه تقدیر ( اعم از سازمانی و فردی ) نماید.
ضمناً برای کسب آگاهی بیشتر از فرآیند جایزه مذکور می‌توان به نشانی اینترنتی
http://excellence.imi.ir/iranaward/Pages/Home.aspx ( سازمان مدیریت صنعتی ) مراجعه نمایند.

آیا بانک ها و بیمه ها در مسیر تعالی قرار دارند؟ هم اندیشی مدیران صنعت بانک و بیمه برای تعالی سازمانی
ﺳﻪشنبه,01 مرداد, 1398

مدیران و کارشناسان بانکی و بیمه ای در سال رونق تولید در سازمان مدیریت صنعتی گردهم می آیند تا چشم انداز تعالی سازمانی در حوزه بانک و بیمه کشور را مورد بررسی قرار دهند.

سیدعلیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: با توجه به تأثیر زیاد و غیرقابل انکار حوزه بانکی و بیمه ای کشور در رونق تولید و اهمیت تعالی این بخش به لحاظ سازمانی، دومین هم اندیشی چشم انداز تعالی سازمانی در صنعت بانک و بیمه کشور روز یکشنبه 6 مرداد ماه جاری در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه سازمان ها در همه شرایط نیازمند گسترش فرهنگ تعالی هستند و این نیاز در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و به یک ضرورت تبدیل شده است، ادامه داد: استقرار مدل تعالی سازمانی ضمن توسعه مفاهیم تعالی، منجر به شناخت و تعریف پروژه های بهبود می شود و در نهایت چابک سازی، روان سازی و ارزش آفرینی برای ذینفعان را به همراه دارد که کارشناسان از آن به بهبود مستمر در سازمان یاد می کنند.

مدیر جایزه ملی تعالی سازمانی با تاکید بر اینکه باور داریم تعالی سازمانی مقدمه و بنیان دستیابی به رونق تولید است، اظهار داشت:  جایزه ملی تعالی سازمانی نماد و بستری است برای حضور هر چه فعال‌تر سازمان‌های برتر ایرانی که ضمن تبادل تجربه و یادگیری متقابل، باعث جاری شدن فرهنگ تعالی در تمام بخش‌های اقتصادی كشور می شود و در نتیجه كشور عزیزمان در مسیر تعالی به قله‌های سربلندی و افتخار دست می یابد.

شجاعی از الگوی تعالی سازمانی به عنوان رویکردی بنیادین و راهبردی برای تضمین حصول اطمینان از رشد پایدار، مستمر و متوازن بانک و بیمه نام برد و گفت: سازمان ها با بهره گیری از این مدل و شرکت در جایزه ملی تعالی سازمانی می توانند زمینه حضور خود را در عرصه رقابت جهانی فراهم کنند چون مفاهیم و معیارهای ارائه شده در مدل تعالی سازمانی، بر اساس تجربه های موفق و رویکردهای سازمان های برتر جهانی است.

وی توجه دقیق به مدیریت مبتنی بر فرآیندهای سازمانی، دیدگاه نظام مند قوی و توجه جدی به نتیجه گرایی را از جمله ویژگی های خاص الگوی تعالی سازمانی برشمرد و اظهار داشت: این امر باعث شده این مدل از عمومیت و استقبال بیشتری در سطح جهان برخوردار گردد و در زمره یکی از موثرترین و موفق ترین مدل های کاربردی سرآمدی شناخته شود. از همین رو می تواند اشتراک ها و مشابهت های فراوانی با فرهنگ و استراتژی های بانک ها و بیمه ها و رویکرد مدیریتی حاکم بر آنها داشته و تحقق اهداف آن سازمان ها را تسریع کرده و صنعت بانک و بیمه را در مسیر توسعه متوازن و اثربخش برای جامعه، مشتریان و سهامداران قرار دهد.

مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی در پایان گفت: تا کنون مقالات زیادی در زمینه بررسی و پیاده سازی مدل تعالی سازمانی در بانک ها و بیمه ها و نیز ارزیابی عملکرد شعب بانک ها و بیمه های داخلی و خارجی بر اساس این مدل توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و صاحبنظران منتشر شده است.

گفتنی است موضوعاتی همچون دلايل و اهداف بهره گيري از الگوي تعالي سازماني، جايگاه و تاثير بهره گيري از الگوي تعالي سازماني در بخش خدمات، نکات مهمی که بانک‌ها و بیمه‌ها در تعالی سازمانی باید مورد توجه قرار دهند، پروژه های بهبود در حوزه بانک و بیمه همراه با درس آموخته‌هاي استقرار الگوي تعالي سازمانی و نتایج آن در بانک پاسارگاد، دی، ملت و بیمه دی توسط مدیران عامل، کارشناسان و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی مطرح و مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این نشست هم اندیشی می‌توانند به قسمت آموزش سایت excellence.imi.ir مراجعه و یا با شماره 88604331 تماس حاصل کنند.

فصل جدید تعالی سازمانی در بانک دی آغاز شد (22 تیر 1398)
جمعه,28 تير, 1398

با برگزاری نخستین جلسه استقرار مدل تعالی سازمانی در سال 1398، فصل جدید تعالی سازمانی در بانک دی آغاز شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک دی، نخستین جلسه استقرار مدل تعالی سازمانی در سال 1398 در بانک دی برگزار شد.بر اساس این گزارش، در این جلسه که با هدف تبیین مراحل اجرایی پروژه تعالی سازمانی برگزار شد، مدیرکل طرح و توسعه بانک دی ضمن تقدیر از اهتمام مدیران ارشد بانک برای استقرار بهره وری و چرخه بهبود مستمر در بانک گفت: در سال جاری پس از دو سال تنفس؛ با حمایت مدیریت ارشد سازمان پروژه تعالی سازمانی آغاز شد و مصمم هستیم ضمن گسترش مفاهیم تعالی و پیاده سازی پروژه های بهبود، بتوانیم در جهت کسب تندیس حرکت کنیم.
وی افزود: هدف ما از این ارزیابی صرفا کسب جایزه نیست بلکه برای بهبود مستمر، روان سازی و چابک سازی بیشتر و ارزش آفرینی برای ذینفعان مسیر تعالی بانک را ادامه خواهیم داد
در ادامه این نشست مشاور بانک در امور تعالی سازمانی در خصوص نحوه ارزیابی سازمان ها برای جایزه تعالی سازمانی گفت: ارزیابان جایزه ملی تعالی سازمانی اغلب از میان مدیران و كارشناسان سازمان‌های مختلف، اعم از متقاضیان جایزه و سازمان‌هایی كه مدل تعالی سازمانی را به عنوان چارچوبی برای مدیریت سازمان خود برگزیده اند، انتخاب می شوند که این فرآیند روش بسیار مناسبی برای تبادل تجربیات موفق سازمان ها محسوب می شود.

وی افزود: حضور فعال سازمان‌ها در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی نشانگر این است كه سازمان‌های برتر ایرانی قصد دارند خود را با دیگر سازمان‌ها مقایسه كنند تا به این ترتیب گام‌های بلندتری را در مسیر تعالی برداشته و ضمن افزایش توان رقابتی، بر پایداری سازمان خود افزوده و در تحقق اهداف سازمانی به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

ایشان با اشاره به تاثیرات مثبت شرکت در جایزه تعالی تاکید کرد: در طول شانزده سال اجرای جایزه ملی تعالی سازمانی با تكیه بر تجارب كسب شده ، این فرصت فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در تمامی بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، در معرض ارزیابی گذاشته و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

وی با اشاره به لزوم گسترش فرهنگ تعالی گرایی در سازمان های ایرانی گفت: جایزه ملی تعالی سازمانی فضایی است كه با حضور هر چه فعال‌تر سازمان‌های برتر ایرانی، یادگیری سازمانی را وسعت می‌بخشد و فرهنگ تعالی سازمانی را در تمام بخش‌های اقتصادی و سازمان‌های كشورمان جاری می‌سازد و با حركت سازمان‌ها در مسیر تعالی، كشور عزیزمان به قله‌های سربلندی و افتخار دست خواهد یافت.

گفتنی است بانک دی که در سال جاری با هدف کسب تندیس بلورین در جایزه ملی تعالی سازمانی شرکت کرده است در سنوات گذشته نیز با حرکتی مستمر موفق شد در سال های 1391،1393، 1394 و 1395 گواهی تعهد به تعالی، تقدیر نامه دو ستاره، تقدیرنامه سه ستاره و تقدیرنامه چهار ستاره تعالی را از آن خود نماید.

مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار کرد:نخستین جلسه شورای راهبری هفدهمین دوره جایزه ملی تعالی
دوشنبه,17 تير, 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، نخستین جلسه شورای راهبری، به عنوان بالاترین رکن هفدهمین دوره جایزه ملّی تعالی سازمانی با حضور معاونان، مدیران کل و نمایندگان برخی دستگاه ها و سازمان های اجرایی کشور و روسای برخی تشکل های علمی و تخصصی مرتبط، برگزار شد.

بنا به این گزارش، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در این جلسه ضمن بیان تاریخچه ای از فعالیت های 17 سال برگزاری جایزه و تاثیر آن اظهار داشت: در طی هفده سال اجرای جایزه ملّی، با تكیه بر تجارب كسب شده طی سال‌های گذشته، این فرصت فراهم آمده است تا سازمان‌های ایرانی در كلیه بخش های اقتصادی و زمینه های مختلف فعالیت، در فرآیند جایزه ملّی تعالی سازمانی شركت كنند و دستاوردهای خود را در استقرار سیستم‌های نوین مدیریتی كه در چارچوب مدل تعالی سازمانی به اجرا گذاشته‌اند، با دیگر سازمان‌ها مقایسه نمایند و به این ترتیب در فضای تبادل تجربیات، یافته‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراك بگذارند.

کیانی بختیاری در ادامه پیشنهاد کرد: تمامی سازمان ها در بخش های مختلف اقتصادی و عمومی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، آموزش و پرورش، شهرداری ها، ارتباطات و فناوری اطلاعات، و ...فرایند "تعالی سازمانی" را در حوزه تخصصی خود از طریق بستری که سازمان مدیریت صنعتی فراهم نموده است اجرا نمایند و رسالت ملی این سازمان نیز حمایت از این موارد است.

وی افزود: سازمان مدیریت صنعتی وظیفه خود می داند تحلیل جامعی از اطلاعات مربوط به تعالی سازمان ها را همراه با آمار دقیقی از مسیر "عارضه یابی تا بهبود" آنها و همچنین "نتایج پایداری" دیگر سازمان های حاضر در فرایند ارزیابی تعالی سازمانی را بمنظور استفاده در تصمیم گیری های کلان تهیه و به مقامات بالادست ارایه نماید.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری، بعنوان سال "رونق تولید" نامگذاری گردیده است، "تعالی سازمانی" نقش بسیار پررنگی دارد و به بنگاه ها برای دستیابی به رونق تولید کمک می کند.

کیانی بختیاری در خصوص هدف گذاری های امسال جایزه تعالی سازمانی اظهار داشت: امسال مرکز تعالی سازمانی موظف شده است در خصوص توسعه تعالی سازمانی در شرکت های دانش بنیان و موضوع  مسئولیت اجتماعی متمرکز شود همچنین در خصوص ترویج تعالی سازمانی در صندوق های بازنشستگی برای رفع مشکلات این صندوق ها اقدام نماید.

وی در خصوص دیگر هدف گذاری  جایزه تعالی سازمانی افزود: امسال مدل تعالی بنگاه های کوچک و متوسط با همکاری مراکز معتبر اروپایی بویژه آلمان، طراحی و ارائه می شود.

در این جلسه محمد صالح اولیاء معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو، مهدی نوید ادهم معاون وزیر و دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، حمید اشتری، معاون سازمان ملی استاندارد ایران و چند تن از مدیران کل وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به همراه نمایندگانی از وزارت نفت و دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند.

بازتاب خبری :


http://www.eghtesadkara.com/news

روزنامه اقتصادی صبح ایران شرقتوسط سازمان مدیریت صنعتی؛ کتاب الگوی تعالی سازمانی به چاپ پنجم رسید
یکشنبه,09 تير, 1398

کتاب "الگوی تعالی سازمانی" که به همت مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی تدوین شده، معرفی‌کننده معیارها و مشخصه‌های سازمان سرآمد در کشورمان است. این الگو با درنظرگرفتن اسناد بالادستی کشور و مقتضیات فضای کسب‌و‌کار کشور در تدوین ارزش‌ها و مفاهیم بنیادین، حاصل بهره گیری از تجارب دوره های متعدد برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی در کشور بوده و بر اساس بازخورد نظرات و پیشنهادهای ارکان، ارزیابان و سازمان‌های متقاضی جایزه ملّی تعالی سازمانی، ویرایش‌های قبلی الگوی تعالی سازمانی و مدل‌های معتبر ملّی و بین‌المللی تدوین شده است.

الگوی تعالی سازمانی می‌تواند کمک موثری برای مدیران سازمان‌ها، کارشناسان، مدرسان و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی باشد تا حرکت سازمان‌های کشورمان را در مسیر تعالی تسهیل کنند.

این مجموعه که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته به چاپ پنجم رسید و در همان روزهای نخست قریب 300 نسخه آن فروش رفت.

مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی به‌عنوان متولی اجرای جایزه ملّی تعالی سازمانی با انتشار اینگونه کتاب ها  تلاش‌ دارد به توسعه ظرفیت مدیریت سازمان‌ها و ارتقاء سطح توانمندی و رقابت‌پذیری آنها و در نتیجه نهادینه کردن تعالی سازمانی در کشور کمک نماید.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن 02188604332 تماس بگیرند یا به نشانی خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر، خیابان نهم، سازمان مدیریت صنعتی (ساختمان شماره 2)، مرکز تعالی سازمانی مراجعه کنند.

شهرداری‌های کشور برای تعالی سازمان‌های خود گردهم می‌آیند / حوزه مدیریت شهری در مسیر تعالی قرار می‌گیرد
یکشنبه,02 تير, 1398

نشست هم اندیشی تعالی سازمانی در بخش خدمات با تمرکز بر حوزه مدیریت شهری و شهرداری‌ها سه شنبه 28 خرداد به میزبانی مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود.

سیدعلیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: این مرکز مصمم به نهادینه کردن الگوی تعالی سازمانی در کشور است چون باور دارد که مسیر رونق تولید و خدمات در کشور از تعالی سازمانی می‌گذرد.

وی با اشاره به برنامه‌های آتی مرکز تعالی سازمانی، اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی فضای کسب و کار و وضعیت بنگاه‌ها، یقین داریم سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی با بهره‌گیری از مدل تعالی سازمانی می‌توانند شرایط فعلی را پشت سر گذاشته و در مسیر رونق قرار گیرند.

شجاعی با بیان اینکه الگوی تعالی سازمانی یک مدل جامع است که با ارزشهای تعریف شده و معیارهایی که در نظر گرفته یک چکاپ کاملی از بنگاه بعمل می‌آورد و سازمان‌ها با استفاده از آن می‌توانند پروژه های بهبود تعریف کرده و مسیر تعالی را بپیمایند، افزود: از این مدل برای ارزیابی جامع سازمان‌ها از بُعد رهبری، استراتژی، فرآیندها، محصولات، خدمات، منابع و ... می‌توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: امسال چندین نشست هم اندیشی با هدف ترویج و گسترش کاربرد مدل تعالی سازمانی در کشور در راستای ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و تجارب موفق در بخش‌های مختلفی از جمله ساخت و تولید، خدمات، آموزش، سلامت برگزار می‌شود و در هر کدام ضمن معرفی مدل و کاربرد آن در بخش مربوطه، تجربه موفق پیاده سازی و آثار آن توسط یک یا چند سازمان ارائه می‌شود.

مدیر مرکز تعالی سازمانی در خصوص هم اندیشی تعالی سازمانی در بخش خدمات با تمرکز بر حوزه شهری نیز گفت: این نشست عصر روز سه شنبه 28 خرداد به میزبانی این مرکز و با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و شهرداری اصفهان برگزار می‌شود و در آن علاوه بر بیان اهمیت بکارگیری مدل تعالی سازمانی در شهرداری‌ها و اثر آن بر عملکرد این بخش خدماتی، تجربه هایی از شهرداری اصفهان و شهرداری تهران در این خصوص ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: در این هم اندیشی معاونان برنامه ریزی شهرداری‌های مرکز استان‌ها به همراه برخی مدیران و کارشناسان از شهرداری‌های سراسر کشور حضور خواهند داشت.

شجاعی در پایان ابراز امیدواری کرد با برگزاری اینگونه هم اندیشی‌ها و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال‌های پیش‌رو شاهد ارتقای خدمات شهرداری‌ها به مردم و متعالی شدن این سازمان‌ها باشیم.

گفتنی است موضوعاتی همچون ویژگی‌های خاص بخش خدمات عمومی، دلایل و اهداف بهره‌گیری از الگوی تعالی سازمانی و جایگاه و تاثیر آن در خدمات عمومی، درس آموخته‌های استقرار الگوی تعالی سازمانی در شهرداری اصفهان، درس آموخته‌‌های تعالی منابع انسانی در شهرداری تهران و پروژه‌های بهبود در حوزه مدیریت شهری از جمله محورهایی است که توسط مدیران و کارشناسان حوزه شهری و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این نشست هم اندیشی می‌توانند با شماره 88604331 تماس حاصل کنند.

تدوین اظهارنامه برای سطح تندیس‌ها بر اساس روش 94+
یکشنبه,19 خرداد, 1398

بر اساس تجربیات کسب شده از اجرای جایزه ملّی تعالی سازمانی طی سالهای گذشته، و با توجه به دیدگاه‌ها و نظرات ارزیابان و سازمان‌های شرکت کننده در فرایند ارزیابی جایزه ملّی، روش جدیدی برای تدوین اظهارنامه، از سال 1394 به سازمان‌های متقاضی جایزه ملّی معرفی شده و از همان سال تحت عنوان روش 94+ برای سطح تقدیرنامه به اجرا گذاشته شده است.

با توجه به مزیّت‌هایی که روش 94+ در مقایسه با روش 82  در بر دارد، و با در نظر گرفتن استقبال سازمان‌های متقاضی برای بهره‌گیری از این روش برای سطح تندیس‌ها، موضوع تعمیم روش 94+ برای تدوین اظهارنامه سطح تندیس‌ها طی جلساتی در کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی مطرح و به بحث گذاشته شد و نتیجه آن جهت اجرا به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

 1. از آنجا که روش 94+ در تدوین اظهارنامه دارای مزایایی از قبیل سادگی و سرعت در تدوین، شفافیّت، تمرکز صریح بر عناصر منطق ارزیابی، سهولت در ایجاد درک مشترک از نیازها و انتظارات ذینفعان و تسهیل در حصول اطمینان از اجرای مؤثر استراتژ‌ی‌ها می‌باشد، و همچنین با توجه به تجربیات کسب شده از اجرای این روش در سطح تقدیرنامه برای تعالی، لذا بکارگیری و تعمیم آن به سطح تندیس‌ها می‌تواند حضور مؤثر‌تر سازمان‌ها در فرایند جایزه ملّی را تسهیل نموده و امکان انجام ارزیابی‌های مفیدتر و با اثربخشی بیشتری را توسط ارزیابان جایزه ملّی برای سازمان‌ها فراهم سازد.
 2. سازمان‌های متقاضی سطح تندیس در سال‌های 98 و 99 می‌توانند به یکی از دو روش 82 یا 94+ اظهارنامه خود را تدوین و به دبیرخانه جایزه ملّی ارائه نمایند و برای سال‌های بعد از آن کلیّه اظهارنامه‌ها باید بر اساس روش 94+ تدوین و ارائه گردد.
 3. اظهارنامۀ سازمان‌های متقاضی سطح تندیس که به روش 94+ تدوین می‌شود، حداکثر دارای 75 صفحه است که از سه بخش به شرح زیر تشکیل می‌گردد:

  الف) اطلاعات کلیدی این بخش که حداکثر در 15 صفحه تدوین می‌شود، در برگیرندۀ اهداف استراتژیک، تشریح فضای سازمان و فعالیّت‌های آن، چالش‌های استراتژیک، محیط رقابتی، ارتباط با ذینفعان و نظام‌های مدیریتی سازمان است.

  ب) توانمندسازها- این بخش که حداکثر در 35 صفحه تنظیم می‌شود، رویکردهای کلیدی سازمان را که به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک بکار گرفته می‌شوند، در قالب جداول معرفی و ارائه می‌کند.

  ج) نتایج- بخش نتایج که حداکثر در 30 صفحه و در قالب نمودار ارائه می‌شود، به مهم‌ترین نتایج بدست آمده از اجرای رویکردهای سازمان و نحوۀ بهبود نتایج و پیشرفت مؤثر آنها در راستای اهداف استراتژیک سازمان می‌پردازد.

   

  توجه: مجموع صفحات تنظیم شده برای سه بخش فوق نباید از 75 صفحه بیشتر شود، لذا سازمان‌ها می‌توانند ضمن رعایت حداکثرهای تعیین شده، تعداد صفحات مربوط به هر بخش را متناسب با حجم اطلاعات مرتبط تنظیم نمایند.

   
 4. الگوی تعالی سازمانی، چهارچوب جامعی است که می‌تواند به ساختار کلّی اظهارنامه شکل بدهد، امّا سازمان‌ها باید توجه داشته باشند که بکارگیری الگوی تعالی سازمانی برای تدوین اظهارنامه براساس روش 94+ نباید باعث شود که از اهمیت تمرکز بر محورهای استراتژیک سازمان و تبیین جهت گیری‌ها و برنامه های استراتژیک کاسته شود. متقاضیان سطح تندیس‌ها، ضمن توجه به موضوعاتی که از اهمیّت بیشتری برخوردارند، باید بهترین تجارب خود را نیز که توسط دیگر سازمان‌ها قابل الگوبرداری است، معرفی نمایند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش 94+ ، به کتاب "گزارش تعالی، راهنمای تدوین اظهارنامه تعالی سازمانی بر اساس دو روش 82 و 94+" مراجعه، یا در دوره‌های آموزشی که برای همین منظور توسط مرکز تعالی سازمانی برگزار می‌شود، شرکت فرمایند.

نخستین دوره آنلاین آشنایی با الگوی تعالی سازمانی برگزار می شود
شنبه,11 خرداد, 1398

مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی از برگزاری نخستین دوره آموزشی آشنایی با الگوی تعالی سازمانی بصورت مجازی و آنلاین با هدف کمک به رونق تولید بنگاه های ایرانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، سید علیرضا شجاعی گفت: سازمان مديريت صنعتی با پشتوانه بيش از پنجاه سال حضور موثر در فضای اقتصادی و اجتماعی كشور ماموريت خود را كمك به توسعه ظرفيت مديريت و تحول و بهسازی سازمان ها و دستيابی به اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور قرار داده است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید، افزود: گام نخست رونق تولید قرار داشتن بنگاه ها در مسیر تعالی است. از همین رو مرکز تعالی سازمانی در برنامه های امسال خود، کمک به بهبود سیستم‌ها و روش‌های مدیریت سازمان‌های دولتی و خصوصی را در دستور کار خود قرار داده و هدفگذاری کرده است.

شجاعی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور ضروری است مدیران سازمان ها دانش نظری و مهارت های خود را توسعه دهند، اظهار داشت: این دوره آموزشی با هدف کسب نگرشی نوین در استفاده از مدل تعالی برای برنامه ریزی در جهت ارتقای سازمان برای افراد و سازمان هایی که با مدل تعالی سازمانی آشنایی کافی ندارند طراحی شده است و تلاش می کند تا به این پرسش پاسخ دهد که چگونه با الگوی تعالی سازمانی، بنگاه می تواند مسیر رشد خود را ترسیم کند.

وی ادامه داد: مرکز تعالی سازمانی این فرصت را ایجاد کرده تا افراد و سازمان های مختلف در نقاط مختلف کشور بتوانند بدون حضور فیزیکی و در محلی که هستند از این آموزش استفاده کرده و با مباحث تعالی سازمانی آشنا شوند.

این مدرس دانشگاه ابراز امیدواری کرد تداوم اینگونه فعالیت ها و بهره مندی موثر و گسترده سازمان ها و بنگاه های سراسر کشور بتواند در رونق تولید نقشی به سزا ایفا کند. 

گفتنی است در این دوره که به صورت مجازی و آنلاین طی 19 و 20 خردادماه جاری برگزار می شود به مباحثی از جمله اینکه  مدل تعالی سازمانی چیست و چرا به آن نیاز داریم؛ چگونه براساس مدل تعالی سازمانی، سازمان خود را در مسیر تعالی قرار دهیم؛ چگونه حوزه های رشد و ارتقای سازمان خود را با منطق ارزیابی رادار  شناسایی کنیم و فرآیند جایزه ملی تعالی سازمانی چگونه به رشد فردی، سازمانی و ملّی ما کمک می کند، می پردازد. علاقمندان با مراجعه به سامانه آموزشهای مجازی و از راه دور سازمان مدیریت صنعتی به نشانی https://lms.imi.ir می توانند در این دوره شرکت کنند.


ماهنامه تدبیر با موضوع محوری ”تعالی سازمانی" منتشر شد.
چهارشنبه,25 ارديبهشت, 1398

در بخشی از این شماره، به موضوع شانزدهمین همایش تعالی سازمانی یعنی رهبری سازمانی برای تعالی در محیط ناپایدار پرداخته است. از جمله عناوین شماره 311 تدبیر عبارتند از:

 • پایداری در فضای مدل تعالی رمز موفقیت شرکت هاست
 • پیشرفت شرکت ها با مدل تعالی در شرایط بحرانی امکان پذیر خواهد بود
 • مدل تعالی، نگاهی نظام‌مند در پیشرفت کسب و کار شرکت ها
 • مدل تعالی، راهی کارگشا در کسب و کار ایران
 • الگوی تعالی برای هر سازمانی با سازمان دیگر متفاوت است
 • رهبران در تعالی سازمان‌ها نقشی اساسی ایفا می کنند
 • تعامل با ذی‌نفعان از وظایف رهبران سازمان در شرایط بحرانی است
 • رهبران باید تلاش کنند دائما برای کارکنان انگیزه ایجاد کنند
 • تصمیم گیری سازمانی در شرایط پرریسک و بحرانی
 • ریسک های بکارگیری الگوی تعالی سازمانی

گفتنی است ماهنامه تدبیر به صاحب امتیازی سازمان مدیریت صنعتی و سردبیری سیدعلیرضا شجاعی منتشر می شود.

برگزاری کارگاه سطح دو پرورش متخصص تعالی سازمانی
شنبه,21 ارديبهشت, 1398

همزمان با دومین ماه سال 98 کارگاه آموزشی سطح دو پرورش متخصص تعالی سازمانی در 11 و 12 اردیبهشت ماه در مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

در این کارگاه دو روزه با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان از بخش های مختلف خصوصی و دولتی ضمن مرور اجمالی معیارهای الگوی تعالی سازمانی و فرایند ارزیابی تعالی سازمانی، منطق ارزیابی و نحوه امتیازدهی تشریح و به نحوه تدوین اظهارنامه تعالی به دو روش 82 و 94+ پرداخته شد.

یادآور می شود دوره های پرورش متخصص تعالی سازمانی در سه سطح برگزار می شود که هدف از سطح دو، آشنایی با نحوه ارزیابی و پرورش متخصصانی است که بتوانند در حوزه‌های تعالی سازمانی و کیفیت به فعالیت بپردازند و لذا باید با شرایط و نحوه تدوین اظهارنامه تعالی سازمانی و گزارش‌های مدیریتی بر اساس الگوی تعالی سازمانی آشنا باشند. فراگیران پس از گذراندن موفق دوره آموزشی گواهینامه حرفه ای تعالی سازمانی از مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی دریافت می کنند.

OEC98-003.jpg    
1 - 30 Next
1 - 30 Next