موضوع فرهنگ صنعتی در صنعت کشور مغفول مانده است/ لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن
یکشنبه,12 آبان, 1398

دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی با اشاره به این که موضوع فرهنگ صنعتی در صنعت کشور مغفل مانده است بر لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن تاکید کرد.

 

*** فرهنگ صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیدعلیرضا شجاعی در خصوص برگزاری همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی، اظهار داشت:

در سال گذشته پس از بررسی مباحثی که در جلسات و هم‌اندیشی‌ها مطرح شده بود به این نتیجه رسیدیم که در کشور ما موضوع فرهنگ صنعتی همچنان مغفول است و همین مشکل یکی از دلایل موفق نبودن ما در بحث توسعه صنعتی است.

وی ادامه داد: همین موضوع ما را برآن داشت تا بررسی کنیم که در زمینه ایجاد و توسعه فرهنگ صنعتی چه کاری می‌توان انجام داد.

با این هدف طرح ایجاد شورای فرهنگ صنعتی در مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی شکل گرفت و قرار شد که در آبان ماه امسال همایشی با موضوع راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی برگزار کنیم.

 

*** اهمیت فرهنگ و پیوست فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها

 

عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر اهمیت فرهنگ و پیوست فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها، اظهار داشت:

رهبری در دیدار اخیر با نخبگان تاکید فرمودند که علم اگر چنانچه با فرهنگِ درست، با مشی فکری درست همراه نباشد، خطرناک خواهد شد و مثال صنعت هسته‌ای را مطرح کردند که عده‌ای از این صنعت و علم مفید به علت فرهنگ غلط قدرت‌طلبی برای بمب هسته‌ای استفاده کردند.

وی اشاره‌ای نیز به سخنان چندی پیش وزیر صمت مبنی بر همکاری فرهنگ و صنعت و لزوم کمک فرهنگ به صنعت داشت و تاکید کرد:

چنانچه فرهنگ صنعتی، همسو با ارزش‌ها و مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی و در راستای تعالی افراد و سازمان‌های ایرانی باشد قطعا می‌تواند زیربنای رونق تولید قرار گیرد و توسعه پایدار و سلامت را به همراه داشته باشد.

 

*** لزوم ارائه تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی

 

شجاعی با بیان اینکه تعداد کم مقالات دریافت شده حاکی از ناآشنایی متخصصین کشور در هر دو حوزه صنعت و فرهنگ با مقوله فرهنگ‌صنعتی است لذا باید تعریفی درست و جامع از فرهنگ صنعتی، مولفه‌ها و شاخص‌های آن ارائه و جایگاه فعلی ایران از لحاظ فرهنگ صنعتی را بررسی و ترویج کنیم و سپس به راهکارهای توسعه آن بیاندیشیم، افزود:

اینکه تصور شود فرهنگ صنعتی، تنها مختص بخش صنعت است یک خطای بزرگ است و شاید همین تصور باعث مهجور ماندن فرهنگ‌صنعتی شده است درحالیکه پیش‌زمینه صنعتی در ایران بسیار قوی است و ما فرهنگ صنعتی را در ایران داریم به خصوص با توجه به فرهنگ ملی و اسلامی ما این فرهنگ وجود دارد و باید همه حوزه‌ها به آن توجه بیشتری داشته باشند.

 

*** مشارکت بیش از ۱۰ انجمن علمی و تشکل غیردولتی برای برگزاری همایش

 

دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی، گفت:

از ویژگی‌های این همایش مشارکت بیش از ۱۰ انجمن علمی و تشکل غیردولتی برای برگزاری آن با مرکز تعالی سازمانی و حمایت معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، موسسه فرهنگی اکو و دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام می‌باشد.

مدیر مرکز تعالی سازمان مدیریت صنعتی، افزود:

امیدواریم در اولین فرصت پس از برگزاری این همایش، شورای فرهنگ صنعتی با مشارکت بخش‌های دولتی و تشکل‌های غیردولتی مرتبط تشکیل و طرح ملی توسعه فرهنگ صنعتی ایران تدوین شود تا نقش هر یک از ذی‌نفعان در این طرح مشخص گردد.

گفتنی است در این همایش، جمعی از مدیران، صاحبنظران، علاقه‌مندان و دست اندرکاران امر فرهنگ و صنعت کشور حضور داشته و سخنرانی می‌کنند.

همچنین طیف متنوعی از موضوعات مرتبط با فرهنگ صنعتی، در قالب مقالات و سخنرانی‌های تخصصی با هدف تبادل دانسته‌های علمی، کاربردی و اجرایی ارائه و تلاش می‌شود به فرهنگ صنعتی، در چهار حوزه فردی، سازمانی، ملی و حاکمیتی بپردازد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همایش ملی راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۸:۳۰، در محل مرکز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار خواهد شد.

https://sanayepress.com/1398/08/12/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA/​

خانه