متن
  
  
  
  

نشست هم اندیشی تعالی سازمانی در بخش خدمات با تمرکز بر حوزه مدیریت شهری و شهرداری‌ها سه شنبه 28 خرداد به میزبانی مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود.

سیدعلیرضا شجاعی مدیر مرکز تعالی سازمانی با اعلام این خبر، گفت: این مرکز مصمم به نهادینه کردن الگوی تعالی سازمانی در کشور است چون باور دارد که مسیر رونق تولید و خدمات در کشور از تعالی سازمانی می‌گذرد.

وی با اشاره به برنامه‌های آتی مرکز تعالی سازمانی، اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی فضای کسب و کار و وضعیت بنگاه‌ها، یقین داریم سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی با بهره‌گیری از مدل تعالی سازمانی می‌توانند شرایط فعلی را پشت سر گذاشته و در مسیر رونق قرار گیرند.

شجاعی با بیان اینکه الگوی تعالی سازمانی یک مدل جامع است که با ارزشهای تعریف شده و معیارهایی که در نظر گرفته یک چکاپ کاملی از بنگاه بعمل می‌آورد و سازمان‌ها با استفاده از آن می‌توانند پروژه های بهبود تعریف کرده و مسیر تعالی را بپیمایند، افزود: از این مدل برای ارزیابی جامع سازمان‌ها از بُعد رهبری، استراتژی، فرآیندها، محصولات، خدمات، منابع و ... می‌توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: امسال چندین نشست هم اندیشی با هدف ترویج و گسترش کاربرد مدل تعالی سازمانی در کشور در راستای ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و تجارب موفق در بخش‌های مختلفی از جمله ساخت و تولید، خدمات، آموزش، سلامت برگزار می‌شود و در هر کدام ضمن معرفی مدل و کاربرد آن در بخش مربوطه، تجربه موفق پیاده سازی و آثار آن توسط یک یا چند سازمان ارائه می‌شود.

مدیر مرکز تعالی سازمانی در خصوص هم اندیشی تعالی سازمانی در بخش خدمات با تمرکز بر حوزه شهری نیز گفت: این نشست عصر روز سه شنبه 28 خرداد به میزبانی این مرکز و با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و شهرداری اصفهان برگزار می‌شود و در آن علاوه بر بیان اهمیت بکارگیری مدل تعالی سازمانی در شهرداری‌ها و اثر آن بر عملکرد این بخش خدماتی، تجربه هایی از شهرداری اصفهان و شهرداری تهران در این خصوص ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: در این هم اندیشی معاونان برنامه ریزی شهرداری‌های مرکز استان‌ها به همراه برخی مدیران و کارشناسان از شهرداری‌های سراسر کشور حضور خواهند داشت.

شجاعی در پایان ابراز امیدواری کرد با برگزاری اینگونه هم اندیشی‌ها و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال‌های پیش‌رو شاهد ارتقای خدمات شهرداری‌ها به مردم و متعالی شدن این سازمان‌ها باشیم.

گفتنی است موضوعاتی همچون ویژگی‌های خاص بخش خدمات عمومی، دلایل و اهداف بهره‌گیری از الگوی تعالی سازمانی و جایگاه و تاثیر آن در خدمات عمومی، درس آموخته‌های استقرار الگوی تعالی سازمانی در شهرداری اصفهان، درس آموخته‌‌های تعالی منابع انسانی در شهرداری تهران و پروژه‌های بهبود در حوزه مدیریت شهری از جمله محورهایی است که توسط مدیران و کارشناسان حوزه شهری و ارزیابان جایزه ملّی تعالی سازمانی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این نشست هم اندیشی می‌توانند با شماره 88604331 تماس حاصل کنند.

  

 

بر اساس تجربیات کسب شده از اجرای جایزه ملّی تعالی سازمانی طی سالهای گذشته، و با توجه به دیدگاه‌ها و نظرات ارزیابان و سازمان‌های شرکت کننده در فرایند ارزیابی جایزه ملّی، روش جدیدی برای تدوین اظهارنامه، از سال 1394 به سازمان‌های متقاضی جایزه ملّی معرفی شده و از همان سال تحت عنوان روش 94+ برای سطح تقدیرنامه به اجرا گذاشته شده است.

با توجه به مزیّت‌هایی که روش 94+ در مقایسه با روش 82  در بر دارد، و با در نظر گرفتن استقبال سازمان‌های متقاضی برای بهره‌گیری از این روش برای سطح تندیس‌ها، موضوع تعمیم روش 94+ برای تدوین اظهارنامه سطح تندیس‌ها طی جلساتی در کمیته علمی جایزه ملی تعالی سازمانی مطرح و به بحث گذاشته شد و نتیجه آن جهت اجرا به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

 1. از آنجا که روش 94+ در تدوین اظهارنامه دارای مزایایی از قبیل سادگی و سرعت در تدوین، شفافیّت، تمرکز صریح بر عناصر منطق ارزیابی، سهولت در ایجاد درک مشترک از نیازها و انتظارات ذینفعان و تسهیل در حصول اطمینان از اجرای مؤثر استراتژ‌ی‌ها می‌باشد، و همچنین با توجه به تجربیات کسب شده از اجرای این روش در سطح تقدیرنامه برای تعالی، لذا بکارگیری و تعمیم آن به سطح تندیس‌ها می‌تواند حضور مؤثر‌تر سازمان‌ها در فرایند جایزه ملّی را تسهیل نموده و امکان انجام ارزیابی‌های مفیدتر و با اثربخشی بیشتری را توسط ارزیابان جایزه ملّی برای سازمان‌ها فراهم سازد.
 2. سازمان‌های متقاضی سطح تندیس در سال‌های 98 و 99 می‌توانند به یکی از دو روش 82 یا 94+ اظهارنامه خود را تدوین و به دبیرخانه جایزه ملّی ارائه نمایند و برای سال‌های بعد از آن کلیّه اظهارنامه‌ها باید بر اساس روش 94+ تدوین و ارائه گردد.
 3. اظهارنامۀ سازمان‌های متقاضی سطح تندیس که به روش 94+ تدوین می‌شود، حداکثر دارای 75 صفحه است که از سه بخش به شرح زیر تشکیل می‌گردد:

  الف) اطلاعات کلیدی این بخش که حداکثر در 15 صفحه تدوین می‌شود، در برگیرندۀ اهداف استراتژیک، تشریح فضای سازمان و فعالیّت‌های آن، چالش‌های استراتژیک، محیط رقابتی، ارتباط با ذینفعان و نظام‌های مدیریتی سازمان است.

  ب) توانمندسازها- این بخش که حداکثر در 35 صفحه تنظیم می‌شود، رویکردهای کلیدی سازمان را که به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک بکار گرفته می‌شوند، در قالب جداول معرفی و ارائه می‌کند.

  ج) نتایج- بخش نتایج که حداکثر در 30 صفحه و در قالب نمودار ارائه می‌شود، به مهم‌ترین نتایج بدست آمده از اجرای رویکردهای سازمان و نحوۀ بهبود نتایج و پیشرفت مؤثر آنها در راستای اهداف استراتژیک سازمان می‌پردازد.

   

  توجه: مجموع صفحات تنظیم شده برای سه بخش فوق نباید از 75 صفحه بیشتر شود، لذا سازمان‌ها می‌توانند ضمن رعایت حداکثرهای تعیین شده، تعداد صفحات مربوط به هر بخش را متناسب با حجم اطلاعات مرتبط تنظیم نمایند.

   
 4. الگوی تعالی سازمانی، چهارچوب جامعی است که می‌تواند به ساختار کلّی اظهارنامه شکل بدهد، امّا سازمان‌ها باید توجه داشته باشند که بکارگیری الگوی تعالی سازمانی برای تدوین اظهارنامه براساس روش 94+ نباید باعث شود که از اهمیت تمرکز بر محورهای استراتژیک سازمان و تبیین جهت گیری‌ها و برنامه های استراتژیک کاسته شود. متقاضیان سطح تندیس‌ها، ضمن توجه به موضوعاتی که از اهمیّت بیشتری برخوردارند، باید بهترین تجارب خود را نیز که توسط دیگر سازمان‌ها قابل الگوبرداری است، معرفی نمایند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش 94+ ، به کتاب "گزارش تعالی، راهنمای تدوین اظهارنامه تعالی سازمانی بر اساس دو روش 82 و 94+" مراجعه، یا در دوره‌های آموزشی که برای همین منظور توسط مرکز تعالی سازمانی برگزار می‌شود، شرکت فرمایند.

  

مهلت ارسال اظهارنامه برای سازمان های در سطح تندیس تا 4 مهر ماه سال 97 و این تاریخ قابل تمدید نخواهد بود.

لازم به ذکر است اظهار نامه سازمان های سطح تندیس به صورت 100 صفحه ای بر اساس ویرایش96 الگوی تعالی سازمانی است، مشخصات و اظهارنامه ها را در بخش نحوه ثبت نام سایت ببینید.

 مهلت ارسال اظهارنامه برای سازمان های متقاضی سطح تقدیرنامه تا پایان مهر ماه سال 97 بوده، و لازم به ذکر است اظهار نامه این سازمان بر اساس روش 94+ و مطابق با ویرایش 96 الگوی تعالی سازمانی به صورت 50 صفحه ای و جدولی است، جهت اطلاعات بیشتر و دریافت نمونه اظهار نامه به بخش نحوه ثبت نام سایت مراجعه فرمایید.

 مهلت ارسال اظهارنامه برای سازمان های متقاضی سطح گواهی تعهد به تعالی تا پایان آبان ماه سال 97 بوده، و لازم به ذکر است اظهار نامه این سازمان به صورت 15 صفحه ای است، که مشخصات آن در بخش نحوه ثبت نام سایت قابل مشاهده می باشد.


  

پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی با حضور مقامات، مدیران ارشد سازمان‌ها و متخصصان این حوزه، ۷ اسفند ماه ۹۶ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، دکتر محمدعلی محمدی رئیس این همایش اظهار داشت: بی تردید پایه های اصلی توسعه اقتصادی اجتماعی کشور، سازمان های متعالی و موثر در جامعه هستند که حاصل موفقیت جامعه در موفقیت آنها متبلور می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: اگر بخواهیم جامعه ای توسعه یافته داشته باشیم باید دارای سازمان های توسعه یافته و همچنین انسان های توسعه یافته و متعالی باشیم که سرمایه های اصلی جامعه هستند.

وی ارزیابی را نقطه شروع تعالی برای آگاهی از موقعیت سازمان دانست و اظهار داشت: در جامعه ای زندگی می کنیم که مبتنی بر ارزش های دینی و اخلاقی است بنابراین این ویژگی باید در الگوهای ارزیابی مدنظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بهره وری بحث و دغدغه اصلی جامعه است و باید سهم آن را افزایش دهیم تا به نرخ رشد 8 درصد پیش بینی شده در برنامه های توسعه دست یابیم.

دکتر محمدی تاکید کرد: سازمان های متعالی و پیشرو که لوکوموتیو اقتصاد جامعه هستند، باید دارای ظرفیت های لازم و نتایج مطلوب در مسیر تعالی باشند.

وی افزود: یکی از رسالت های یک رهبر در یک سازمان متعالی، این است که تغییرات را در زمان مناسب تشخیص دهد و با نگاه استراتژیک از فرصت های پنهان در آینده آگاهی یابد و با نظم، بردباری و انرژی لازم، سازمان خود را در مسیر تعالی راهبری کند.

وی یاد آور شد: اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی توسط سازمان مدیریت صنعتی، در جهت توسعه فضای رقابتی و ارتقا فرهنگ تعالی در جامعه و تشویق سازمان های سرآمد ایرانی برای خودارزیابی و تبادل تجربیات موفق بین سازمان ها ست.

در همایش ملی تعالی سازمانی از سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی در پنج بخش ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومی که پس از انجام خودارزیابی بر اساس الگوی تعالی سازمانی متقاضی جایزه ملی تعالی سازمانی شده و مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند، تقدیر می شود.

امسال ۱۶ سازمان در سطح تندیس، ۳۵ سازمان در سطح تقدیرنامه برای تعالی، ۱۸ سازمان برای گواهی تعهد به تعالی از میان شرکت‌های بزرگ و معتبر کشور متقاضی جایزه ملی تعالی سازمانی بوده‌اند.https://t.me/joinexcellence

  

کسب 3 تندیس سیمین و 8 تندیس بلورین

پانزدهمین همایش تعالی سازمانی 7 اسفندماه با حضور مقامات، مدیران ارشد سازمان ها و متخصصان این حوزه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، امسال از میان 16 سازمان و شركت بزرگ که در سطح تندیس در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی شرکت کرده بودند، در بخش ساخت و تولید "شرکت فولاد خوزستان" ، "شرکت تولیدی صنعتی فراسان" و "شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)" در بازه امتیازی 601 تا 650 موفق به کسب تندیس سیمین شدند.

بنا به این گزارش، "شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه" (میدکو)  و شرکت پتروشیمی پارس در بازه امتیازی 501 تا 550 در بخش ساخت و تولید، و "شرکت کارگزاری بیمه سایپا" در بخش خدمات، تندیس بلورین جایزه تعالی سازمانی را کسب کردند.

 همچنین در بازه امتیازی 451 تا 500 امتیاز ،"شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو" (ساپکو) ، " شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) "  و " شرکت  مهندسی و ساخت پره توربین مپنا - پرتو "در بخش ساخت و تولید و " شرکت گاز استان مازندران " و " شرکت سایپا یدک " در بخش خدمات، موفق به کسب تندیس بلورین شدند.

در سال جاری 69 سازمان و شركت بزرگ كشور، در 5 بخش "ساخت و توليد"، "خدمات" ، "سلامت" ، "آموزش" و "بخش عمومي" با انجام خودارزيابي بر اساس الگوي تعالي سازماني و به اجرا گذاردن برنامه‌های بهبود، متقاضی دریافت جايزه ملّي تعالي سازماني بودند.

امسال ۱۶ سازمان در سطح تندیس، ۳۵ سازمان در سطح تقدیرنامه برای تعالی، ۱۸ سازمان برای گواهی تعهد به تعالی از میان شرکت‌های بزرگ و معتبر کشور متقاضی جایزه ملی تعالی سازمانی بوده‌اند.

در طی 15 سال گذشته سازمان های کشور 1400 بار در این فرایند مورد ارزيابي قرار گرفته و نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود نظام‌هاي مديريتي آن‌ها شناسايي شده و بهبود يافته است.  کسب 3 تندیس سیمین و 8 تندیس بلورین

پانزدهمین همایش تعالی سازمانی 7 اسفندماه با حضور مقامات، مدیران ارشد سازمان ها و متخصصان این حوزه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، امسال از میان 16 سازمان و شركت بزرگ که در سطح تندیس در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی شرکت کرده بودند، در بخش ساخت و تولید "شرکت فولاد خوزستان" ، "شرکت تولیدی صنعتی فراسان" و "شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)" در بازه امتیازی 601 تا 650 موفق به کسب تندیس سیمین شدند.
بنا به این گزارش، "شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه" (میدکو)  و شرکت پتروشیمی پارس در بازه امتیازی 501 تا 550 در بخش ساخت و تولید، و "شرکت کارگزاری بیمه سایپا" در بخش خدمات، تندیس بلورین جایزه تعالی سازمانی را کسب کردند.
 همچنین در بازه امتیازی 451 تا 500 امتیاز ،"شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو" (ساپکو) ، " شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) "  و " شرکت  مهندسی و ساخت پره توربین مپنا - پرتو "در بخش ساخت و تولید و " شرکت گاز استان مازندران " و " شرکت سایپا یدک " در بخش خدمات، موفق به کسب تندیس بلورین شدند.
در سال جاری 69 سازمان و شركت بزرگ كشور، در 5 بخش "ساخت و توليد"، "خدمات" ، "سلامت" ، "آموزش" و "بخش عمومي" با انجام خودارزيابي بر اساس الگوي تعالي سازماني و به اجرا گذاردن برنامه‌های بهبود، متقاضی دریافت جايزه ملّي تعالي سازماني بودند.
امسال ۱۶ سازمان در سطح تندیس، ۳۵ سازمان در سطح تقدیرنامه برای تعالی، ۱۸ سازمان برای گواهی تعهد به تعالی از میان شرکت‌های بزرگ و معتبر کشور متقاضی جایزه ملی تعالی سازمانی بوده‌اند.
در طی 15 سال گذشته سازمان های کشور 1400 بار در این فرایند مورد ارزيابي قرار گرفته و نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود نظام‌هاي مديريتي آن‌ها شناسايي شده و بهبود يافته است. 

https://t.me/joinexcellence

  

سمینار "تبیین تغییرات و نکات مهم در الگوی تعالی سازمانی ویرایش 96" در تاریخ 20 شهریور با حضور مدیران تعالی، ارزیابان و ارزیابان ارشد جایزه ملّی تعالی سازمانی برگزار شد.​

  

در سال 1396 نیز به روال سال‌های گذشته، پانزدهمین دوره اعطای جایزه ملّی تعالی سازمانی به اجرا در می‌آید و سازمان‌ها و شرکت‌های سرآمد کشور در اسفندماه سال جاری معرفی خواهند شد.

  

به گزارش "شاتا" مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این نشست، با بیان این موضوع که بنگاه های امروزی فقط بنگاه اقتصادی نیستند بلکه نهادهای اجتماعی محسوب می شوند، اظهار داشت: بنگاه های امروزی فقط کار اقتصادی نمی کنند و در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هم تاثیرگذار هستند و امروزه در دنیای واقعی، شناخت و درک تجارب موفق بنگاه های بزرگ یک ضرورت و میانبری برای رسیدن به بهره وری است.
محمدی خاطر نشان کرد: اگر باور داریم که یادگیری از تجارب برتر، کار ارزشمندی است باید ببینیم این تجارب چگونه اتفاق می افتد که یکی از راه های تبادل تجارب و اندیشه های برتر، جایزه تعالی سازمانی است که بی تردید در نائل شدن به این هدف، موفق بوده است.
وی با تشریح آثار مثبت جایزه تعالی سازمانی تاکید کرد: اولین اثر مثبت جایزه در جامعه، تقدیر از عملکرد های شایسته و برتر است که بی تردید به غنی شدن فرهنگ اجتماعی کمک کرده است.
محمدی افزود: حفظ موفقیت ها و انرژی گرفتن برای استمرار راه تعالی و فرهنگ سازی اجتماعی در این خصوص از دیگر نتایج مثبت جایزه تعالی سازمانی است که  پیام آن دریافت پاداش در قبال کار کردن خوب است.
وی یادآور شد: فضایی که در جایزه تعالی سازمانی ایجاد می شود، فضای انتقال تجربه و داد و ستد اندیشه است که از آثار مثبت جایزه است.
محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیر جایزه در فضای آموزشی پرداخت و موردکاوی بنگاه ها را متاثر از فضای جایزه تعالی سازمانی دانست.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به شرکت های برتر ایرانی که توانسته اند طی سالها برتری خود را در مسیر تعالی حفظ کنند اظهار داشت که سازمان مدیریت صنعتی می کوشد فضای جایزه را به این سمت هدایت کند.
وی تاکید کرد: ایجاد رقابت برای اثبات شایستگی از دیگر نتایج مثبت جایزه تعالی سازمانی است و امروز صحبت کردن از سازمانی که این جایزه را کسب کرده است در فرهنگ جامعه معمول شده است.
گفتنی است چهاردهمین دوره جایزه تعالی سازمانی 9 اسفندماه امسال در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.​

  

فراخوان چهاردهمين دوره اعطاي جايزه ملي تعالي سازماني برای شركت هاي متقاضي در سال 1395​